Je to štát, ktorý na rozdiel od ostatných ekonomických subjektov môže vytvárať neobmedzené deficity. V čase kríz sa stáva vládcom rozhodujúcim o tom, ktoré biznisy prežijú a ktoré zaniknú. Koronakríza dala vláde možnosť zvýšiť kompetencie, ktoré budú doslova rozhodovať o živote a smrti.
Rast nezamestnanosti a znížené príjmy ľudí spôsobili značné výpadky okrem iného aj v poddimenzovanom zdravotníctve. Keby na Slovensku existoval štandardne fungujúci systém financovania zdravotníctva, nebola by to tragédia. Štát by sa rozhodol, či dá ľuďom menej zdravotnej starostlivosti alebo výpadky doplatí jednorazovou platbou všetkým, ktorí o príjmy prišli. Rok 2020 sa však zapíše do histórie ako rok, keď sa vláda rozhodla využiť koronavírus na začatie znárodňovania zdravotníctva.
Kaszás: Viac peňazí v zdravotníctve znamená viac zachránených životov
Zdravotníctvu už pri plánovaní štátneho rozpočtu chýbalo viac ako 200 miliónov eur. Tieto peniaze sa nakoniec do systému v októbri aj novembri dostali. Ale iba cez štátnu poisťovňu. VšZP za ne nakúpi zdravotnú starostlivosť pre svojich klientov, čím znevýhodní poistencov dvoch súkromných zdravotných poisťovní.
Kým pri prvom dofinancovaní VšZP si mnohí mohli myslieť, že ide o jednorazovú akciu, minister zdravotníctva ich svojím konaním a opätovným zvýšením kapitálu v novembri rýchlo vyviedol z omylu. Pri rozpočte, tak ako je nastavený na budúci rok, sa dofinancovávanie neefektívnej a permanentne stratovej štátnej poisťovne stane novým normálom. Normálom, ktorý bude čoraz viac ohrozovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre dva milióny poistencov.
Európska komisia odmietla plošné testovanie. Napriek tomu ho Matovič plánuje zopakovať
Cieľ je jednoduchý: vytlačiť súkromné zdravotné poisťovne z trhu. V podstate ich časom znárodniť, keďže nebudú schopné konkurovať neustálym dotáciám štátnej poisťovne. Bude tu jedna štátna zdravotná poisťovňa. No a čo? – môžu sa mnohí pýtať. Na jednej strane bude zrušenie konkurencie tlačiť na ešte väčšie plytvanie štátnych zdrojov než doteraz, na čo poukazuje permanentná strata VšZP. Na druhej strane – a čo je ešte závažnejšie – VšZP ako predĺžená ruka vlády dostane neobmedzenú moc. Moc rozhodovať o tom, ktorý subjekt pôsobiaci v zdravotníctve dostane za poskytnuté služby koľko zaplatené. Minister zdravotníctva sa stane neobmedzeným vládcom nad životom a smrťou štátnych aj súkromných subjektov.
Rok 2021 sa s veľkou pravdepodobnosťou zapíše do histórie ako rok, keď sa Marekovi Krajčímu splnil sen: socializmus v zdravotníctve bude späť.
Týždenník TREND, rovnako ako zdravotnú poisťovňu Dôvera, vlastní spoločnosť Penta Investments.