Dlho sa bude filozofovať o tom, či Covid-19 priniesol radikálnu zmenu spoločenského života alebo len urýchlil existujúce trendy. Argumenty sa dajú nájsť pre obe tézy, no investori svojím správaním potvrdzujú, že nový koronavírus sa stane urýchľovačom štvrtej priemyselnej revolúcie. Po parných strojoch, masovej výrobe a elektrifikácii, informačných technológiách a počítačoch prichádza doba digitálneho networkingu a umelej inteligencie. Nové kreatívne technológie získavajú vedenie. 

Ani karanténa nezmenila nič na tom, že ľudia sú spoločenské bytosti. No pomohla im časť interakcie so svetom presunúť do digitálnej sféry. Firemné stretnutia cez web, práca z domu namiesto kancelárie, nákup potravín a jedla online, telemedicína v protiklade k návšteve lekára či Netflix namiesto kina. Covid-19 radikálne urýchlil trendy digitalizácie, ktoré sa začali technologickou bublinou na konci minulého storočia.

Silné technologické giganty

Digitalizácia však nie je jediný trend, ktorý mení fungovanie sveta. Európska únia plánuje vo svojom projekte obnovy podporiť okrem technologických aj zelené investície. Ak sa to podarí, znamenalo by to, že zbitý energetický sektor môže dostať ďalšie rany. Letecký priemysel sa môže z katastrofálnych strát zbierať roky a je otázne, či ešte dosiahne predchádzajúce úrovne. To isté platí aj pre segment automotive, ktorý už dva roky vytrvalo klesá. Nehovoriac o zaoceánskych výletných plavbách, ktoré stratili najväčšieho klienta.

Ďalšie, už iksté, zemetrasenie prichádza do bankového sektora, ktorý sa snaží konsolidovať vyše dekády. Na jeho miesto nenastupujú len technologické giganty, ale aj nové fintechy, ktoré sú v spleti komplikovaných regulácií nákladovo efektívnejšie. Nie je prekvapením, že finančné služby si na rozdiel od bankovníctva udržujú pomerne stabilnú pozíciu. PayPal, jedna z najviac rastúcich amerických firiem v tomto roku, je žiarivým príkladom.

Najmä európske banky majú trhovú hodnotu o desiatky percent nižšiu než účtovnú
 

Digitalizácia, automatizácia, umelá inteligencia – to sú trendy, ktoré koronavírus posunul do popredia. O tom, že nejde iba o prázdne frázy, ale o smerovanie kapitálu investorov, hovorí aj výkonnosť akcií technologického sektora. Pohľad na americké účastiny ukazuje, že päť najväčších akcií indexu S&P 500 v tomto roku vzrástlo o pätnásť percent, pričom zvyšných 495 akcií pokleslo o osem percent. Uvedených päť spoločností sú technologické giganty: Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a Google.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa