Ako každý rebríček, ktorý je založený na pocitoch a hodnoteniach ľudí, je aj tento do značnej miery subjektívny, ale aj tak je výber čitateľov magazínu zaujímavý.
Asi veľmi neprekvapí, že v rámci Európy v prvej desiatke dominujú mestá z troch krajín, ktoré sú všeobecne považované za mekky dobrého jedla – Španielska, Talianska a Francúzska. Z ostatnej Európy k nim do prvej desiatky prenikli len hlavné mestá krajín susediacich so Slovenskom – Viedeň a Budapešť, čo môže slovenských gurmánov len tešiť.
Naopak, prekvapujúce je, že do Top 10 sa nezmestilo ani jedno škandinávske mesto, hoci nordická kuchyňa je momentálne v kurze. To však môže byť spôsobené aj tým, že Škandináviu americkí a britskí turisti, ktorí tvoria väčšinu čitateľov, až tak nenavštevujú. Tiež krajina, ktorá má po Francúzsku v Európe najviac michelinovských hviezdičiek – Nemecko, vyšla naprázdno. Tu je zase väčšina najviac oceňovaných podnikov mimo veľkých miest, často sú napríklad súčasťou rôznych zámockých hotelov, ktoré ich sčasti aj živia.
Na prvom mieste ako mesto, kde sa dá v Európe najlepšie najesť, označili čitatelia Condé Nast Traveler španielske baskické mesto San Sebastian. Pre niekoho možno prekvapujúce, pre znalcov nie. Táto časť Španielska je okrem Katalánska považovaná za srdce inovatívnej iberijskej gastronómie. Miestne reštaurácie tu majú 15 „michelinov“, z toho tri podniky majú najvyššie ocenenie – tri hviezdy. Sú to Arzak, Akelarre a Martin Berasategui. Kto chce niečo menej nóbl, sú tu desiatky barov, ktoré ponúkajú pintxos, čo je baskická obdoba populárnych tapas. Najlepšie sú v lokalite Parte Vieja.
Druhý skončil Paríž, opäť pre možnosti, ktoré ponúka vysloveným gourmetom v podobe exkluzívnych „hviezdičkových“ reštaurácií, tých naj naj je tu päť, ale najmä svojou „bistronómiou“, teda stovkami bistier. Majú atmosféru, ktorú môžete zažiť len vo Francúzsku, väčšinou sedíte tak, že vidíte susedom do taniera, ale napríklad v uličkách okolo Montmartre vám to pri napríklad pri slimákoch a výbornom ružovom víne vôbec neprekáža.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Bronzovú priečku obsadila metropola Toskánska – Florencia. Kto tu už nejaký čas pobudol, vie, že tu je človek nielen umením a históriou živý. Možnosti dobrého jedla tu sú nepreberné – od mondénnej Enoteca Pinchiorri, ktorá má okrem troch hviezdičiek od Michelina aj legendárnu pivnicu so 150-tisíc vínami, cez početné pizzerie, osterie a trattorie, kde si primi platti, teda cestoviny a rizotá vo všetkých možných variáciách dáte často lacnejšie ako napríklad v niektorých bratislavských reštauráciách.
Legendárna je aj tržnica v centre historického mesta, kde okrem toho, že výborne nakúpite, sa dá aj skvelo a lacno najesť – akurát si v čase obeda treba v tých najvychytenejších stánkoch uchytiť miesto a vystáť rad. No a úžasná zmrzlina – už len na tej by ste vo Florencii prežili. Najlepšiu majú podľa nás v maličkej zmrzlinárni Gelateria della Passera neďaleko Galérie Pitti. Vo Florencii, ale aj inde v Taliansku však treba pri hlade pamätať na to, že po obede veľa podnikov zatvára a otvorí až večer.
Ďalšie poradie: 4. Rím, 5. Barcelona, 6. Lyon, 7. Bologna, 8. Viedeň, 9. Budapešť a 10. Madrid. V rebríčku mimoeurópskych gurmánskych miest vedie juhoafrické Kapské Mesto pred Tokiom a Hongkongom.
Gurmánska Budapešť a Viedeň
Dve gurmánske bašty sú hneď za hranicami Slovenska. Na výborné espresso a zákusky sa do Maďarska chodí už desaťročia, na mnohých miestach v Budapešti ho možno spojiť ešte aj s posedením v krásnom prostredí – napríklad v Cafe Central (Centrál Kávéház) alebo v secesnom New York Café v Boscolo Budapest Hotel. Kto má rád sladkosti, rozhodne nemôže nenavštíviť najstaršiu cukráreň v Budapešti – Ruszwurm na hradnom vrchu.
Tu len ľutujete, že nemôžete ochutnať zo všetkého, čo ponúkajú. Budapešť, to sú aj desiatky možností, kde sa dá dobre naobedovať alebo navečerať – od jednoduchých podnikov až po „michelinky“. A Viedeň – to sú napríklad obrovské rezne u Figlmüllera, vraj najlepší Tafelspitz v meste a širokom okolí u Plachuttu, svetová gastronómia v Steirerecku, ale aj výborné podniky s národnými jedlami na trhu Naschmarkt, kde sa nielen skvelo najete, ale aj nakúpite.
Článok vyšiel v týždenníku TREND pod pôvodným názvom Putovanie za dobrým jedlom