Najbrutálnejšie to vyjadril trojnásobný premiér Vladimír Mečiar pred viac než dvoma desaťročiami, keď spolu s koaličnými spojencami predviedol v parlamente pamätnú noc dlhých nožov: „Je po voľbách, zvyknite si! Politicky nerobíme nič iné, len to, čo od nás občania čakajú...“

Aj dnešná vládna zostava od začiatku svojho pôsobenia vytvára niečo, čo sa dá označiť za „new normal“. Nastavuje si limity a rámce, v ktorých sa hodlá pohybovať. A bude sa snažiť, aby ich verejnosť akceptovala ako nové pravidlá hry, teda nové pravidlá verejného života.

Nástup diskvalifikovaného

Na rozdiel od koalícií, ktoré si svoj „new normal“ vytvárali pozvoľna, tretia Ficova vláda s tým musela začať hneď po svojom vzniku. Lebo jej členom sa stal Peter Plavčan, minister školstva, vedy, výskumu a športu.

Prvé ohlasy na jeho nomináciu sa v ničom neodlišovali od reakcií na iných kandidátov a týkali sa predovšetkým otázky, či je na svoju funkciu a jej nároky dostatočne kvalifikovaný. Po niekoľkých dňoch sa debata o P. Plavčanovi dostala do polohy, či môže post ministra zastávať aj človek, ktorý sa pre výkon funkcie diskvalifikoval už pred jej prevzatím. Čo nie je vec názoru, ale faktov. Predložil ich nielen nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ale aj rešpektované osobnosti mimovládneho sektora.

Pri prevzatí úradu musí každý člen kabinetu zložiť sľub, že svoje povinnosti bude plniť v záujme občanov, že bude zachovávať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života. P. Plavčan ako vysoký úradník na ministerstve školstva ústavu ani zákony nezachovával a pracoval aj tak, že svoje povinnosti plnil v záujme svojom i svojej rodiny.

Spolutvorca „systému“

V roku 1997, za ministerky Evy Slavkovskej (SNS), bol zákonom zriadený Študentský pôžičkový fond a o päť rokov neskôr – opäť na základe zákona – vznikol aj pôžičkový fond pre začínajúcich učiteľov. Na to, aby oba fondy plnili zákonom definované poslanie, dohliadali rady fondov a dozorné rady.

P. Plavčan bol takmer nepretržite v niektorej z týchto rád. A bol pri tom, keď pôžičkové fondy porušovali zákon, lebo vyvíjali aktivity, ktoré boli v rozpore s jeho ustanoveniami.

Hoci zákon stanovil, že fond vedie svoje peňažné prostriedky na účte v banke, Študentský pôžičkový fond požičal nebankovej finančnej skupine Slavia Capital až 5,5 milióna eur. Ako skonštatoval M. Beblavý, „členkou predstavenstva Slavia Capital a mnohých ďalších spoločností z tejto skupiny v tom čase bola manželka ministra Viera Plavčanová“. Podľa odhadu poslanca bola nezákonná pôžička taká výhodná pre finančnú skupinu, že vďaka nej Slavia Capital získala státisíce eur.

Smer-SD nominanta SNS nespochybňuje, lebo si uvedomuje, koľkí z jeho nominantov by mohli byť spochybnení

Výpočet zákonov, ktoré fondy – pod dohľadom P. Plavčana – porušovali, je imponujúci. Hoci podliehali zákonu o verejnom obstarávaní, žiadne 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa