Verím, že nový rok bude lepší a šírenie choroby sa postupne podarí zastaviť. A že vďaka úspešnej symbióze farmácie, logistiky a politiky pri vývoji a distribúcii očkovacej látky sa vrátime k životu spred pandémie.
Zatiaľ čo posledná veľká kríza v roku 2008 zmenila len bankové a finančné služby, rok korony akceleroval zmeny v každom odvetví. Áno, mnohé z nich trpia a niektoré, napríklad cestovný ruch, gastronómiu či aerolínie, pandémia prakticky vymazala. To, ako promptne sa nielen tie podarí oživiť, závisí od rýchlej dostupnosti dostatočného množstva vakcíny a disciplinovanosti každého z nás. Od toho, či uveríme vedcom a dáme sa očkovať alebo dáme prednosť poverám a dezinformáciám.
Pred rokom by sme si asi ťažko dokázali predstaviť, že slovenské školstvo, ktoré má základy v Rakúsko-Uhorsku, prejde v priebehu niekoľkých mesiacov na on-
line vzdelávanie, že každý žiak dostane heslá k online výučbovým platformám a testy bude vypĺňať na počítači. Niektoré školy online výučbu zvládajú a žiaci a študenti si odnášajú podobné penzum vedomostí a návykov ako pri prezenčnej výučbe. Inde s ňou bojujú a úlohy posielajú e-mailom raz týždenne. Všetko závisí od schopností vedenia škôl. Bohužiaľ, je čím ďalej jasnejšie, že ako škola so zlým riaditeľom teraz funguje aj Slovensko. Koncepciu a víziu nahrádzajú emócie a improvizácia. Skúsenosti z posledných týždňov a mesiacov pritom ukazujú, že krízu najlepšie zvládajú štáty, ktoré práve v týchto disciplínach nevynikajú. Naopak. Sú ako Nemecko či Izrael – jedinečné vďaka presne nalinkovaným postupom a plánom.
Súčasná situácia má mnoho paralel s obdobím pred sto rokmi po konci prvej svetovej vojny a pandémii španielskej chrípky. Po roku 1920 prišli búrlivé dvadsiate roky, počas ktorých svet zažil hektický rozvoj. Jeho základ spočíval v masovej výrobe, vznikli celé biznisové odvetvia ako chemický, filmový alebo automobilový priemysel. Naše dvadsiate roky budú technologické. Slovensko, ale ani Európska únia, bohužiaľ, nie sú na tento svet pripravené. Vidíme síce mnoho nádejných inovátorov, ale sú to jednotlivci a firmy, ktorí uspeli napriek prostrediu, nie s jeho podporou. To sa musí zmeniť. Modernizácia sa musí stať mantrou pre budúce roky. Namiesto nekonečných diskusií o tom, kam a koľko betónu nalejeme či komu zvýšime platy, musíme plánovať a diskutovať, ako reformovať školstvo, zdravotníctvo, sociálny systém. Za TREND môžem sľúbiť, že sa k tomu budeme snažiť po celý rok 2021 v maximálnej miere prispievať.