Úprimne, pri letmom pohľade na stav tejto krajiny nie je čo oslavovať. Utečenecká kríza a jej mimoriadne nekorektné využívanie politikou na dosiahnutie svojich vlastných cieľov prebúdza a odhaľuje tie najhoršie pudy, ktoré ľudia v sebe majú. Korupčné kauzy, prehnitý systém neefektívneho zdravotníctva a školstva, ovládnutie štátu jednou politickou stranou na všetkých, doslova všetkých úrovniach vrátane kontroly, žalostné reformné výsledky najdlhšie slúžiaceho premiéra tejto krajiny, dlhodobá stagnácia.
Jednoducho, Slovensko potrebuje zmeny. Treba to opakovať dookola. Mark Zuckerberg v deň narodenia svojej dcéry oznámil, že 99 percent svojho podielu vo Facebooku investuje do zmien, ktoré majú v konečnom dôsledku zmeniť svet k lepšiemu. Drvivá väčšina ľudí na tejto planéte síce nemá majetok ako 31-ročný miliardár zo Silicon Valley, ale keď sa ma môj dnes dvaapolročný syn opýta o dvadsať rokov, čo som urobil pre to, aby sa on mal v živote lepšie, chcem mu vedieť odpovedať.
Že sa dajú robiť pre spoločnosť užitočné, prospešné a v našom prostredí stále veľmi potrebné veci, dokazujú aktivity, iniciatívy, výzvy a angažovanosť ľudí, ktorých počet v poslednom období začína rýchlo narastať. Ľudia, ktorým nie je ľahostajné, v akom prostredí žijú, aké vzdelanie ponúka tento štát ich deťom a ako sa rozkrádajú peniaze, ktoré pochádzajú z ich daní, si berú zodpovednosť do vlastných rúk. Aby ukázali, že sa to dá robiť aj inak.
Ako hovorí v rozhovore pre TREND šéfka Nadácie Pontis Lenka Surotchak, impulz či tlak na zmenu musí prísť vždy zdola. Dobrou správou je, že toto sa už deje. A čím viac ľudí bude ochotných investovať svoje peniaze, skúsenosti a čas pre „dobro veci“, tým väčší vplyv na spoločnosť budú mať. Stav Slovenska a dianie v Európe neponúkajú veľa dôvodov na úplne pokojné sviatky. No prebúdzajúca sa občianska spoločnosť zároveň dáva nádej, že nový rok 2016 môže byť naozaj lepší.