Futbalový a najmä vedecký svet sa začínajú tešiť na zaujímavý zápas. V roku 2050 majú hrať majstri sveta proti družstvu, zloženému z poľudštených robotov. Ak androidi nezneužijú výhodu, že sú stroje a môžu byť rýchlejší, silnejší a odolnejší, bude to poklona pokroku. Budú baviť ľudí. Činnosťou, ktorá si vyžaduje fyzický výkon, zvládnutý pohyb, taktiku a kolektívneho ducha.
Roboty už teraz presne, kvalitne a rýchlo vykonávajú mnoho činností, zďaleka nielen v priemyselnej výrobe. Bez reptania sa púšťajú aj do prác, do akých sa ľudia práve nehrnú, nie je ich na ňu dosť alebo je nebezpečná.
Bude ich viac, na rozmanité účely. Ľuďom dajú šancu transformovať veľkú časť života. Tí budú robiť menej manuálnej práce. Neostane neurobená, no oni budú mať čas. Spať, venovať sa rodine, športovať alebo čítať knihy. Ale najmä dostanú viac priestoru a času ďalej sa rozvíjať. Nielen preto, že bude potrebné vymýšľať a obsluhovať čoraz sofistikovanejšie roboty. Pokrok musí ísť ďalej vo všetkom a zvládnu ho len ľudia. Aj preto je mýtom tvrdenie, že roboty im vezmú prácu. Vezmú, ale iba niektorým. Napríklad odborárom.
Slovensko je vďaka automobilkám špičkovo robotizovaná krajina. Sféru, ktorá skvalitňuje nielen nosný automobilový priemysel, však štát podporuje veľmi váhavo. Netlačí do vývoja investorov a stále neprišiel na to, ako pomôcť rozvoju univerzít a vedeckých pracovísk. Pritom práve tam vzniká priestor pre brandže, ako je robotika, ktorá bude vytvárať pracovné miesta. Navyše tvorí aj priemysel, z akého sa firmám nebude chcieť odchádzať do lacnejších krajín. Alebo sa z nich dokonca budú, za robotmi a ľuďmi, čo s nimi vedia robiť, vracať. Ak sa to zanedbá, Slovensko bude mať na tom futbalovom zápase zastúpenie nanajvýš tak medzi roztlieskavačkami.
Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 8/2013. Téme sa TREND venoval v článku Ľudské starosti na ramená robotov a v rozhovore Treba si udržať kontrolu.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.