Takmer vždy sa značky držia toho, s čím začali. Mercedes stále vyrába autá, Sony pôsobí v oblasti elektroniky. Prešli všakovakými obdobiami, prikupovali a predávali rôzne divízie. Ale držali sa svojho segmentu. Nokia, známy telekomunikačný gigant, začala v drevospracujúcom priemysle, neskôr sa dala aj na gumárenstvo. 

Prichádza Nokia


Za praotca Nokie sa považuje Fredrik Idestam, ktorý v roku 1865 založil celulózku v oblasti južného Fínska, ktoré vtedy patrilo ruskému impériu. O rok neskôr otvoril druhú celulózku pri meste Nokia na brehu rieky Nokianvirta. Podľa toho svoju firmu premenoval na Nokiu. Neskôr sa s novým obchodným partnerom Leom Mechelinom pustili do vtedy modernej oblasti – výroby elektrickej energie. Presnejšie povedaná, Mechelinovi sa to podarilo až po tom, čo Idestam odišiel do dôchodku.


Čo ste o Nokii nevedeli: Legenda začínala ako celulózka v Rusku

Fredrik Idestam, zakladateľ pôvodnej Nokie a Leo Mechelin, spoluzakladateľ Nokie Zdroj: Wikimedia

V rovnakej oblasti pri meste Nokia si vtedy podnikateľ Eduard Polón otvoril fabriku na výrobu gumených produktov Suomen Gummitehdas Oy. Po prvej svetovej vojne sa mu darilo omnoho lepšie než firme Nokia, ktorej hrozil bankrot. Aby neprišiel o dodávateľa energie pre svoj závod, Nokiu odkúpil. Polón v roku 1922 akvizíciou získal ďalší lokálny biznis, Suomen Kaapelitehdas Oy, teda fínske závody na výrobu káblov. Hoci výrazne odlišné, fungovali tieto tri firmy až do konca šesťdesiatych rokov, keď sa zlúčili do jednej Nokia Corporation.


Vtedy už mali v portfóliu aj elektronické zariadenie, pulzný analyzátor. Predaj súčiastky pre atómové elektrárne bol podnetom na vznik samostatnej divízie na vývoj elektroniky. Hoci sa im ekonomicky nedarilo, boli to korene, z ktorých začal vyrastať telekomunikačný a mobilný obor.

Prvým komerčným produktom tohto snaženia bol digitálny prepínač pre telefónne ústredne Nokia DX 200. V roku 1971 spustila Nokia vo Fínsku sieť na prenos hlasu na báze rádiových vĺn. No ozajstné mobilné telefóny si vtedy užívala len armáda. Všetko sa začalo meniť v osemdesiatych rokoch, keď Nokia spolu s firmou Salora začali vyvíjať štandard NMT, nazývaný tiež 1G.


A neboli len tvorcovia siete, rovno vyrábali aj potrebný hardvér. Prvým bol model Mobira Senator na použitie v automobiloch. S hmotnosťou necelých desať kilogramov sa ani ako mobil veľmi nedal nazývať. O dva roky neskôr, teda v 1984 prišiel päťkilový Mobira Talkman a o tri roky z neskôr Mobira Cityman 900 mala už „len“ 800 gramov. Pre záber, ako z neho telefonuje vtedajší ruský prezident Michail Gorbačov, dostal mobil prezývku Gorba.


Nokia stála aj za vývojom druhej generácie mobilných sieti štandardu GSM. 2G už podporovalo aj posielanie SMS. Začala sa doba masívneho rozširovania globálneho pokrytia signálom a tiež prvých masovo dostupných a už aj vreckových mobilov.


Fíni mali nos aj na rastúci herný priemysel a od japonského herného giganta Sega kúpili práva na vývoj vreckovej hernej konzoly. Na trh potom dorazil miešanec medzi Game Boyom a mobilom s názvom Nokia N-Gage. 


Čo ste o Nokii nevedeli: Legenda začínala ako celulózka v Rusku

Zdroj: Nokia

Mobira s

Čo ste o Nokii nevedeli: Legenda začínala ako celulózka v Rusku
enator
 (vľavo dole)
Jeden z prvých mobilných telefónov, 
hoci mal hmotnosť 
9 800 gramov.

Nokia cityman
 (vpravo dole)
Prvý „vreckový“ mobil od Nokie získal prezývku Gorba, pretože ho používal ruský 
prezident 
Michail Gorbačov.

nokia 8110
 (vpravo hore)
Prvý high-end od Nokie, prehnutý slider preslávilo účinkovanie vo filme Matrix.

nokia 1610
 (vľavo hore)
Jeden z prvých masovo rozšírených modelov už podporoval vtedajšiu novinku – posielanie 
SMS správ.

Zlatá dekáda


Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa