Dokumenty aj multimédia uložené na cloudovej službe je efektívne riešenie pre tých, ktorí chcú mať všade všetko poruke. Rozpracujú prezentáciu na služobnom notebooku, pridajú pár slajdov po ceste domov na tablete a večer ju dokončia na domácom desktope.
Možností stále pribúda, rovnako ako služieb ponúkajúcich dátový priestor. A to aj bezplatne. Ak by sa niekto veľmi nudil a zaregistroval do všetkých týchto služieb, mal by dohromady bezplatný zabezpečený a všade dostupný disk s kapacitou stoviek gigabajtov. Ani po biznisovej stránke nejde o okrajovú módu s krátkou životnosťou. Podľa analytickej spoločnosti Gartner sa o tri roky do cloudových služieb pre verejnosť preinvestuje až 200 miliárd dolárov.
Cloudové služby pre laických aj pokročilých smrteľníkov by sa mohli rozdeliť na dve skupiny. V prvej sú v oblakoch uložené programy, na ktorých sa dá pracovať len prostredníctvom internetového prehliadača. Tá druhá je bežnejšia a implementovaná už čoskoro vari aj do mixérov – ukladanie dát. Nielen párkilobajtových dokumentov. Aj celých databáz filmov, hudby a fotografií.
Práca na diaľku
Načo kupovať drahý výkonný laptop, stačí mať poriadne internetové pripojenie a softvér sa bude používať z cloudu. Aj to by sa dalo povedať pri dnešných možnostiach, ktoré ponúkajú viaceré online služby.
Napríklad editovanie obrázkov či videa. Zatiaľ online služby, samozrejme, svojou funkcionalitou ani zďaleka nedosahujú možnosti pokročilých škatuľových softvérov. No záleží na používateľovi. Ak ide o bežné editovanie fotografií alebo domáceho videa z dovolenky, bohato postačia služby ako Pixlr alebo WeVideo.
Obe fungujú na podobnom princípe. Do počítača netreba nič inštalovať. Editor funguje cez bežný internetový prehliadač. Nemôže sa stať, že večer pred obchodným stretnutím sa poškodí laptop aj s pripravovanou videoprezentáciou a všetka práca je stratená. Používateľ sa prihlási do služby hoci aj v internetovej kaviarni a pracuje ďalej tam, kde predtým skončil.
Samostatnou oblasťou cloudových softvérov, ktoré sú ľahko dostupné pre kohokoľvek, sú kancelárske balíky. Aj ten najpoužívanejší od Microsoftu má oblakový ekvivalent. Office Web Apps ponúkajú orezané verzie programov Word, PowerPoint, Excel a OneNote len cez internetový prehliadač. Ide o súčasť služieb SkyDrive, prípadne Office 365.
V prvom prípade ide o kompletne cloudové riešenie. Seminárne práce či cenové ponuky sa vytvárajú, upravujú a aj ukladajú na vzdialených serveroch Microsoftu. Majitelia klasického počítačového balíka Office môžu dokumenty ukladať aj na pevný disk. Hlavnou výhodou je kolaborácia. Dokument sa jedným kliknutím dostane na e-mail celej skupiny, ktorá na ňom môže ďalej pracovať.
Druhým kancelárskym balíkom, s ktorým sa dá na cloude stretnúť najčastejšie, sú Google Docs. Google je už z princípu tak trochu cloudová firma a veľkú časť služieb poskytuje cez svoje servery, a nie na domácich počítačoch používateľov. Stačí spomenúť bezplatný e-mailový klient Gmail.
Cloudový systém
Google použil cloud aj na niečo ojedinelé. Nevyužil ho len ako vzdialený výkon alebo ukladací priestor. Postavil na ňom celý operačný systém. Chrome OS je založený na princípe, že bežný používateľ zapne počítač a spustí internetový prehliadač. A tam číta správy, pozerá videá, počúva hudbu a komunikuje s okolím. Z nainštalovaných programov používa hlavne kancelársky balík, prípadne editor fotografií. A tie môžu mať tiež cloudovú podobu.
Základom Chrome OS je webový browser Chrome a webové aplikácie, ktoré si možno stiahnuť z e-shopu (Chrome Store). Používateľ nepotrebuje riešiť antivírusový program, aktualizovanie softvérov na najnovšiu verziu ani prenos dát z jedného počítača do druhého. Mnoho z podporovaných aplikácií dokáže fungovať aj offline, takže občasný výpadok internetu neznamená úplnú nefunkčnosť počítača s týmto systémom.
Zatiaľ Chrome OS nie je veľmi rozšírený, patrí mu necelé percento trhového podielu. Reálne sa predávajú len dva chromebooky – notebooky prispôsobené na používanie cloudového operačného systému: od Aceru a Samsungu. Ďalší si Google vyrobil sám, nazval ho Chromebook Pixel.
Chrome OS je hardvérovo nenáročný. Jeho výhodou je tak aj nízka cena notebookov s týmto systémom. Chromebook Pixel je výnimka. Hoci je celý z hliníka a je vybavený najjemnejším displejom na trhu, cena 1 400 dolárov z neho masový produkt neurobí.
Bezplatné gigabajty
Schodnejšou cestou, ako na cloud motivovať väčší počet neitečkových používateľov – spotrebiteľov, je poskytovanie úložného priestoru (storage). Znova jednoduchý postup: registrácia, pridelenie bezplatného priestoru na vzdialenom disku a ponuka na dokúpenie väčšej kapacity.
Každý veľký hráč má vlastnú storageovú službu. Microsoft SkyDrive ponúka sedem gigabajtov a úzke prepojenie s ostatnými službami firmy, napríklad s Officom. Apple pre svoje osobné počítače, ale aj mobilné zariadenia ponúka iCloud s päťgigovým bezplatným balíkom. Dokument napísaný na MacBooku je automatický dostupný aj na iPade, kým iPhonom odfotografovaná oslava sa dá zasa takmer okamžite pozrieť na veľkom domácom iMacu.
Applovský iCloud si však počas poldruharočnej existenciu vyslúžil kritiku. Nie od používateľov, ale od vývojárov. Ťažkajú si, že je veľmi komplikované naprogramovať aplikáciu tretej strany tak, aby podporovala automatickú synchronizáciu s iCloudom.
Google Drive je zatiaľ najflexibilnejší. Funguje v podstate rovnako ako SkyDrive a iCloud. No nezameriava sa na určitý operačný systém, takže mobilná verzia Drivu je okrem Androidu dostupná aj pre applovský iOS. Aj keď päť gigabajtov nemusí stačiť každému, hlavne ak sa vezme do úvahy, že sa naň môžu automaticky synchronizovať všetky fotografie a videá urobené na smartfóne. Dodatočný priestor je už platená záležitosť: napríklad 100 GB za 60 dolárov ročne.
Revival Megauploadu
Sprostredkovateľov cloudových úložísk pribúda. Rovnako ako ich používateľov. Drew Houston, výkonný riaditeľ jednej z najznámejších, Dropboxu, sa na tohtoročnom veľtrhu mobilov MWC v Barcelone pochválil, že denne na ich službe pribudne alebo sa cez ňu upraví miliarda súborov. Dropbox má sto miliónov registrovaných používateľov, ktorí ho používajú na pol miliarde mobilných zariadení. A to pritom neponúka až taký výhodný pomer kapacity a ceny ako menej známe značky.
Služba MediaFire dá každému po registrácii rovno 50 GB a klientov na správu dát má pre PC, Mac, Linux a aj Android a iOS. Rovnaký priestor ponúka služba Mega, nový pokus známeho a aférami ovenčeného Kima Dotcoma, ktorý predtým prevádzkoval server Megaupload. Špecialitou Megy je, že všetky dáta sú šifrované uploaderom, takže Kim ani jeho zamestnanci nemôžu zistiť, či si niekto ukladá aj ilegálne kópie filmov. A preto ho už kukláči z FBI nebudú musieť navštevovať.
Pre náročnejších sú zasa určené služby ako Carbonite alebo BitCasa. Tie za ročný poplatok od 50 do 70 dolárov umožňujú uložiť si neobmedzený objem dát. Líšia sa aj tým, že niektoré z nich majú softvérových klientov len pre počítače, iné aj pre mobilné systémy. A tiež tým, aký veľký súbor sa môže na cloudový disk ukladať. Na porovnanie, ide približne o cenu 250-gigového pevného disku pre stolové počítače. Takže už len si musí každý určiť, či sa radšej spoľahne na „peniaze v ponožke alebo radšej uložené v banke“.
Kde sa dá ukladať v oblakoch
(orientačný prehľad cloudových úložísk)
1 Cez neoficiálnu aplikáciu Gdrive, 2 Ďalších 500 MB za každé odporúčanie inému používateľovi
PRAMEŇ: prevádzkovatelia služieb
Stačí gamepad a internet
Cloudové služby nemusia nahradiť len osobný počítač pri tvorbe dokumentov alebo editovaní fotografií. Pomerne čerstvé je aj cloudové hranie.
Funguje to podobne ako pri dokumentoch: hráč má doma len monitor a ovládač (gamepad), kým samotná hra beží na výkonnom počítači vzdialenom od neho aj stovky kilometrov. Cez internet sa hra streamuje ako video a opačným smerom idú zasa pokyny hráča.
Zatiaľ sa podarilo čiastočne rozšíriť dve cloudové herné služby. Gaikai streamuje hry cez rôzne kanály, napríklad aj cez internetový prehliadač alebo mobilnú aplikáciu na tabletoch. Systém Gaikai je súčasťou aj smart funkcií televízorov Samsung. Pred rokom Gaikai odkúpila spoločnosť Sony za 380 miliónov dolárov a bude súčasťou pripravovanej hernej konzoly PlayStation 4.
Druhou hernou cloud službou je OnLive. V balení okrem možnosti na akomkoľvek televízore zahrať si najnovší herný bestseller je aj miniatúrna konzola a OnLive gamepad. Týmto spôsobom je možné streamovať plnohodnotné a na výkon náročné softvéry ako Adobe Photoshop alebo Premiere. Presne to OnLive ponúka. Najnovšie ide o streamovanie Windows počítačovej plochy na iPad.
Foto - Shutterstock, SITA/AP
Článok vyšiel ako súčasť špeciálu TREND +Cloud computing a dátové centrá v týždenníku TREND 15/2013
Partner projektu: