Pre lepšiu orientáciu vo „vínnom svete“ robí odborné degustácie aj Asociácia somelierov Slovenskej republiky spolu s týždenníkom TREND. Sú orientované vždy na jednu odrodu, vína sa degustujú v slepej degustácii (teda fľaše sú zabalené a nikto nevie, čo práve ochutnáva) a robia ich vždy spolu somelieri, enológovia, obchodníci s vínom aj vinári, takže výsledky hodnotení majú dobrú vypovedaciu hodnotu.
Créme de la créme
Pri všetkých degustáciách totiž prideľuje každý body podľa 100-bodovej stupnice OIV. Najnižšie a najvyššie body sa škrtajú a zvyšné spriemerujú. Všetky vína, ktoré sú vyberané do degustácií, sú dostupné na slovenskom trhu a ich ceny sa pohybujú od pár eur do maximálne 30 – 40 eur.
Januárová degustácia, ktorá sa konala v penzióne Karolína someliera Miroslava Jajcaya, však bola trošku odlišná od predchádzajúcich. Tentoraz sa nedegustovali vína len z jednej odrody, ktoré dodali vinári a dovozcovia, ale „créme de la créme“ , čo v tomto prípade znamenalo vína, ktoré sa rozhodli priniesť samotní somelieri a enológovia.
Miroslav Jajcay, Rasťo Šuták, Edita Ďurčová Zdroj: Milan David
Buď to boli ich obľúbené, alebo také, ktoré považujú za zaujímavé a chceli, aby ich zhodnotili aj ich kolegovia. Tak sa nakoniec degustovalo 17 vín, ktoré sa dajú bez preháňania zaradiť k tomu najzaujímavejšiemu, čo na slovenskom trhu dostať. Keďže ich bolo podstatne menej ako pri odrodových degustáciách, aj času na ich posudzovanie bolo viac, čo prítomní degustátori uvítali.
Že sa tu tentoraz „zišli“ naozaj zaujímavé vzorky, svedčia i udelené body. Najnižšie hodnotené, ak sa to dá tak povedať, dosiahlo vyše 86 bodov, čo je výborný výsledok. Preložené pre priaznivcov medailí a súťaží to znamená, že aj toto víno by získalo minimálne bronzovú medailu.
Výber somelierov tiež naznačil, že väčšiu obľubu majú v bielych vínach – tých priniesli deväť, červených bolo šesť a doplnili ich dve šumivé. Väčšina bola zahraničných, zo Slovenska boli tri – dve biele a jedno červené. Z odrôd bolo najviac (štyri) rizlingov. Biele vína oslovili aj pri udeľovaní bodov – dostali štyri najvyššie bodové hodnotenia, najvyššie hodnoteným bolo nakoniec Chardonnay z Languedocu v juhozápadnom Francúzsku.
Zdroj: Milan David
Určenie odrody a oblasti naslepo
Januárová degustácia mala ešte jednu osobitosť – okrem toho, že degustátori vína posudzovali a bodovali, museli určovať aj odrodu, oblasť a ročník. Čo je pri súčasnej rozmanitosti terroir, ale aj postupov, ktoré sa pri výrobe vína používajú, mimoriadne ťažké.
Potvrdzuje to aj jedna z degustároriek, enologička Edita Ďurčová, ktorá zastupuje Slovensko na svetových vinárskych súťažiach. „Je to čoraz ťažšie, jedna odroda z jednej oblasti, aj z jednej vinice, má v rozličných ročníkoch úplne inú tvár. Nehovoriac o tom, keď víno pochádza od rôznych vinárov a oblastí. Na druhej strane práve to je na víne pekné,“ konštatuje.
Somelieri a enológovia sa však ukázali ako odborníci na svojom mieste. Vo väčšine vzoriek sa aspoň niektorí do odrody a oblasti trafili. Ukázalo sa, že najlepšie spoznateľné sú rizlingy, pri nich sa nezmýlil nikto. Najväčším „chytákom“ nakoniec bolo slovenské víno – Sauvignon 2008 z východného Slovenska od vinárstva Fundus Regius. Všetci ho zaradili do Francúzska, do oblasti Loiry alebo Bordeaux. Pri niektorých vínach, ako bol Pinot Noir z Burgenlandu, zase všetci trafili presne odrodu, akurát pri určovaní oblasti boli naozaj tesne vedľa, keďže tipovali Malokarpatskú vinársku oblasť, ktorá s oblasťou, odkiaľ hrozno pochádzalo, susedí.
Najlepšie biele vína
(Pre lepšiu orientáciu uvádzame pri každom víne aj odrodu a pri cuvée zloženie odrôd)
1. Gérard Bertrand, Aigle Royal, Limoux, 2007 – 91 b, Chardonnay
2. – 3. Pichler-Krutzler, Grüner Veltliner Kellerberg, Wachau, 2013 – 90,6 b, Grüner Veltliner
2. – 3. Charles Baur, Riesling Grand, Cru Brand, Alsasko, 2012 – 90,6 b, Riesling
4. Manuel Seguin, Rully Vielles Vignes, Côte Chalonnaise, 2013 – 90,2 b, Chardonnay
5. – 7. Charles Baur, Riesling Cuvée Charles, Alsasko, 2013 – 89,4 b, Riesling
5. – 7. Mas de Damas Gassac blanc, St Guilhem-le-Désert – Cité d‘Aniane, 2012 –89,4 b, 33 % Viognier, 25 % Petit Manseng, 17 % Chardonnay, 15 % Chenin Blanc, 11 % ostatné odrody
5. – 7. Fundus Regius, Sauvignon, Východoslovenská oblasť, Kolibabovce, 2008 – 89,4 b Sauvignon
8. CVA Canicatti, Catarratto Aquilae, Sicília, 2014 – 87,4 b, 50 % Catarratto, 50 % Isonza
9. Igor Rariga, Riesling, Malokarpatská oblasť, Modra, 2013 – 86,6 b, Rizling rýnsky
Najlepšie červené vína
1. Castello del Poggio, Bunéis, Piemont, 2001 – 89,8 b, 90 % Barbera, 10 % Merlot
2. Viña Reguingua, Laku, Colchugua a Curico Valley, 2008 – 89 b, Cabernet Sauvignon, Syrah
3. Weingut Moric, Blaufränkisch Lutzmannsburg Alte Reben, Burgenland, 2011 – 88,6 b, Blaufränkisch
4. Editio Vinifera, Premium Cuvée Mirus, Južnoslovenská oblasť, Mužla, 2013 – 88,4 b, Pinot Noir, Lagrein, Cabernet Sauvignon, Alibernet
5. Schloss Halbturn, Pinot Noir, Burgenland, 2009 – 87,6 b, Pinot Noir
Najlepšie Šumivé vína
1. Champagne Larmandier-
-Bernier, Vertus, Blanc de Blancs, 2009 – 89,75 b, Chardonnay
2. Charles Baur, Crémant d’Alsace Emotion, Alsasko, NV – 87,5 b, 90 % Chardonnay, 10 % Pinot Blanc
Čo odporúčajú odborníci
Denisa Tarinová, somelierka
• Najviac ma zaujalo krásne vyzreté víno z Piemontu – Castello del Poggio, Bunéis, 2001. V chuti šťavnaté, ovocno-korenisté, hravé. Barbera s 10 % merlotu je stále v terciárnej fáze svojho vývoja. Druhé víno, ktoré vzbudilo moju pozornosť, vyvolalo medzi nami diskusiu. Jedna strana áno, druhá nie. Ja som bola na strane Blaufränkisch Lutzmannsburg Alte Reben, 2011 od Rolanda Velicha. Plná, telnatá frankovka s teplým charakterom a dlhým potenciálom.
Rastislav Šuták, somelier
Rasťo Šuták, somelier z Corner SK Zdroj: Milan David
• Najlepšie vína získali zaslúžene najviac bodov. Zaujali ma však vína, ktoré mierne „vybočili“ z radu. Mladý Mas de Daumas Gassac Blanc 2012. Nepokojné a zároveň kultivované víno s obdivuhodným potenciálom vyzrievania. Autentické, korenisto-kvetinové Sauvignon Fundus Regius 2008. Opulentné a z ároveň osviežujúce Grüner Veltliner Kellerberg Pichler-Krutzler Wachau 2013.
Edita Ďurčová, enologička
• Celkovo bola kvalita vín veľmi vysoká a pomerne vyrovnaná. U mňa od 85 do 92 bodov, v priemere od 86,6 do 91 bodov. Mojimi celkovo najvyššie hodnotenými vínami boli alsaské rizlingy od toho istého výrobcu Charlesa Baura, oba veľmi živé a svieže, mladé a možno ich archivovať. Tiež sa mi páčilo víťazné nádherne vyzreté biele burgundské – Gérard Bertrand, Aigle Royal, Limoux, 2007, ktoré je už na vrchole, netreba váhať s jeho vypitím! Pri červených vínach som to nemala ľahké. „Svoje“ víno Editio Vinifera, ktoré som vytvorila s Mirom Petrechom, som ihneď spoznala a hoci to vyznie neskromne, páčilo sa mi najviac zo všetkých.
Jozef Šuchter, dovozca vína
• Vina, ktoré sa mi najviac prihovorili, boli Larmandier--Bernier Champagne Vertus 2009, elegantné a štruktúrované, Gérard Bertrand Aigle Royal Limoux 2007, bohaté a vyvážené, Pichler-Krutzler Gruner Veltliner Kellerberg 2013, výrazné a nezameniteľné.
Beáta Vlnková, somelierka
Beáta Vlnková, prezidentka Asociácie somelierov SR Zdroj: Milan David
• Táto degustácia sa mi veľmi páčila. Očaril ma Grüner Veltliner 2013 z Wachau od mladých manželov Pichler--Krutzler. Tento veltlín je ukážkou toho, aká je to u nás zatiaľ nedocenená odroda a aké krásne vína sa z nej dajú vyrobiť. Všetky jeho vône sa postupne vyvíjali a po zakrúžení kalichom menili. To isté sa dialo po ochutnaní vína a očarila ma aj nesmierne dlhá dochuť. Takéto vína môžem piť každý deň!