Slovenské zdravotníctvo má veľké rezervy. Okrem dlhoročných problémov mu chýba elementárna vec – manažment pacienta. Ten často nevie, na koho sa pri zdravotných ťažkostiach obrátiť, no nevie ani to, ako sa o seba starať či kedy a kam ísť na preventívnu prehliadku.
Mnohí ľudia sa prevencii vyhýbajú, pritom výskyt napríklad gastroenterologických ochorení či ochorení pečene je na Slovensku vysoký a prevencia v kombinácii so zdravým životným štýlom môže život nielen predĺžiť, ale aj zlepšiť jeho kvalitu.
Viac o možnostiach v starostlivosti o zdravie hovorí TREND s gastroenterologičkou Zuzanou Zelinkovou z gastroenterologického oddelenia v Nemocnici Bory, ktorá sa dlhodobo venuje výskumu a liečbe nešpecifických zápalových ochorení čreva (z anglického inflammatory bowel disease – IBD).
Vo výskyte gastroenterologických chorôb je Slovensko na prvých priečkach. Dá sa vyhnúť konfrontácii so zdravotným (ne)systémom?
Nechcem, aby to vyznelo, „len nech sa vám nič nestane, aby ste neskončili v nemocnici“. Stále máme veľa empatických doktorov, ktorí kompenzujú mnohé deficity v systéme a pacient nakoniec starostlivosť vždy dostane, len nie je taká efektívna, rýchla a na takej úrovni, ako by mohla byť. Motivácia človeka by však nemala prameniť zo strachu, aby sa človek nedostal do nemocnice, ale by mala vychádzať z túžby prežiť dlhý a kvalitný život.
Ktoré aspekty tento cieľ ovplyvňujú?
Lekári sú schopní život predlžovať. Napríklad môj otec sa narodil v roku 1937, jeho brat zomrel ako štvorročný na záškrt. Následne prišlo očkovanie a dnes už deti na záškrt neumierajú. Existuje mnoho nástrojov medicíny, ktorých sa ľudia pod vplyvom zavádzajúcich informácií dobrovoľne vzdávajú. To je jedna časť príbehu. Druhá časť je, že môj starý otec zomrel na cievnu mozgovú príhodu relatívne mladý. No jeho syn, teda môj otec, už má krvný tlak aj cukrovku pod kontrolou. Rizikové faktory, ktoré sa dali ovplyvniť, môj otec vedome ovplyvňoval – behal, zdravo žil a dnes má 86 rokov. Čas sa zastaviť nedá, ale bez liečby vysokého krvného tlaku, cukrovky a zdravého životného štýlu by už medzi nami dávno nebol. Často sa potom povie, že medicína niekomu predĺžila život. No nie je to len o medicíne, je to aj o vlastnom prístupe k životu a zdraviu. Takže to, aby sme prežili kvalitný šťastný život, máme vo veľkej miere vo svojich rukách.
Čo sa skrýva za vysokým výskytom gastroenterologických ochorení a ochorení pečene?
Gastroenterologické ochorenia sú na vzostupe, na Slovensku ich môžeme rozdeliť do troch hlavných skupín. Obrovskú chorobnosť zaznamenávajú ochorenia pečene. Hoci hepatológia je u nás samostatný odbor, pre nedostatok hepatológov riešia aj ochorenia pečene gastroenterológovia, ale priestoru na adekvátny manažment týchto pacientov majú málo. Vieme, s akým životným štýlom ochorenia pečene súvisia, ale na jeho zmenu sa podujme len málo pacientov. V dennej praxi je to zúfalo frustrujúce.
V akom zmysle?
Základné obsadenie interného oddelenia tvoria pacienti s cirhózou pečene na báze užívania alkoholu. Je to veľký problém, no hovorí sa o ňom zriedka. Pritom stačí, aby človek mal pod kontrolou postoj k alkoholu a v tomto smere upravil spôsob života. Nemusí byť suchár, ktorý pokazí každú zábavu, no nadmerné pitie alkoholu má závažné následky pre telo aj dušu.
Existuje nejaká odporúčaná dávka?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?