Nešetrí slovami ako revolúcia, nová paradigma či zmena od základov. Andrej Thurzo vidí vo vstupe 3D technológií do medicíny obrovský potenciál. A slovenskí medici chcú byť pri tom. Preto vznikla okolo stomatológa a pedagóga na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave nadšenecká študentská 3D partia. Prvú tlačiareň s familiárnym názvom Felix si poskladali sami. Medicínsky dorast možnosti technológie nadchli natoľko, že dnes diplomanti húfne prechádzajú k A. Thurzovi a so zápalom pracujú na vlastných projektoch.

„Medicína prechádza do štádia zásadnej individualizácie,“ vysvetľuje A. Thurzo. „Pôvodne to fungovalo tak, že napríklad pri výmene kĺbových hlavíc sa vyberalo z pár štandardizovaných typov a človek sa prispôsoboval implantátu. Dnes sa pomocou 3D tlače implantáty prispôsobujú konkrétnemu človeku.“

Tlačia zuby aj srdce

Ako prvý si vytlačili zub. Súviselo to s odborným zameraním A. Thurza, ktorý pracuje ako čeľustný ortopéd. 3D tlač bola použitá pri výrobe neviditeľných zubných strojčekov. To bol odrazový mostík do ostatných oblastí medicíny. Postupne začali z plastu tlačiť kosti, obličky, srdcia, povrchy tváre, nosy či pery. Prišli na to, ako z CT-čka či magnetickej rezonancie vytiahnuť potrebný obraz orgánu, oddeliť ho od prostredia, vytvoriť jeho trojrozmerný model v počítači a ten odoslať do tlačiarne.

Využitie tlačených častí tela sa začína už pri výučbe budúcich medikov. „Konkrétnu lebku môžeme vytlačiť napríklad dvojnásobne väčšiu a študenti majú možnosť lepšie skúmať jednotlivé detaily,“ vysvetľuje A. Thurzo. Edukácia sa však týka aj pacienta. Model jeho vlastného orgánu môže byť použitý na to, aby bol oboznámený s priebehom chystaného zákroku, čím je vtiahnutý do liečebného procesu. Zásadný benefit 3D tlače je v oblasti diagnostiky.

„Keď sa napríklad urobí výtlačok konkrétnej kosti pred operáciou, jej priebeh sa dá oveľa lepšie pripraviť. Chirurg má úplne iný pohľad na model, keď ho drží v ruke a neskúma ho len na obrazovke. Navyše s ním vie dopredu pracovať, pripraviť si postupy, či ho rozložiť na rôzne časti. Toto všetko nie je počas operácie možné. Je to teda simulácia zákroku na nečisto,“ tvrdí lekár.

Zhmotňovanie myšlienok a vytváranie predmetov? Čo všetko dokáže 3D tlač.

Dizajnový luster vyrobený pomocou 3D tlače Zdroj: Silvia Lovasová

Vytlačené srdce už napríklad pomohlo pri úspešnej operácii dvojtýždňového dievčatka. Momentálne sa pripravuje operácia, pre ktorú 3D tím vyrobil nie jeden, ale hneď tri modely lebky konkrétneho pacienta. Chirurgovia si na každom z nich môžu reálne vyskúšať iný scenár operácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa