Na tanieri budúcnosti majú byť aj ďalšie pochutiny, ktoré sa tam doteraz nevyskytovali – a to najmä rôzne voľne rastúce bylinky. Napríklad v San Franciscu sa dokonca organizujú tzv. Wild Food Walks, kde účastníci zberajú v mestských parkoch bylinky, ktoré môžu končiť na tanieri. V New Yorku existuje aj špeciálna aplikácia na ich hľadanie v Central Parku. Záujem je aj o zabudnuté druhy obilnín a ovocia. Opäť – v tunajších končinách nič až také prevratné, veď napríklad listy púpavy či mladej žihľavy sa do šalátov používali už dávno.


Rybacie mäso získava na popularite už niekoľko rokov – popularita suši a seviče o tom hovorí jasne a chov rýb je celosvetovo najrýchlejšie rastúcim segmentom živočíšnej výroby. Čoraz dôležitejšou sa tak bude stávať udržateľnosť tejto produkcie. Najnovšie sa však v oceánoch nielen chová, ale aj pestuje. Napríklad v Stredozemnom mori v rámci projektu Nemo’s Garden pestujú zeleninu a bylinky a vo Veľkej Británii v projekte Unit 84 rastie popri štyroch tonách rýb aj 20 ton šalátu.


Čo budeme
 tento rok jesť
? Toto sú aktuálne trendy v gastronómii

Podmorské pestovanie Zdroj: Profimedia.cz

Novým trendom je aj popularita polievok, konkrétne silného vývaru z kostí. Najlepšie je dať si ju hneď ráno cestou do práce do papierového pohára. Aspoň tak to teraz robia v New Yorku. Káva so sebou je „out“, nahradila ju polievka. Populárny je napríklad polievkový bar Brodo v East Village, kde na bujón, ktorý stojí päť až 20 dolárov, sú dokonca rady, pretože podľa odborníkov na výživu posilňuje kosti a imunitu.


Čo budeme
 tento rok jesť
? Toto sú aktuálne trendy v gastronómii

Polievka do kelímka Zdroj: Profimedia.cz

Nájsť k jedlu to správne víno, resp. naopak k vínu jedlo, je záležitosť, ktorá už roky zamestnáva somelierov po celom svete. Po novom sa hľadajú vhodné chute aj k pivu, koktailom, destilátom a tiež k ovocným šťavám. Na Slovensku to robia napríklad v bratislavskom UFO watch.taste.groove. V ďalšom bratislavskom podniku Fach má zase úspech kombinácia ginu a ustríc a veľký potenciál vidia aj v párovaní jedla s miešanými nápojmi a fermentovanými šťavami.


Podľa ich someliera Jakuba Doktoríka sú v súčasnosti niektoré klasické druhy pairingov, teda párovanie jedla a nápojov na ústupe a čoraz častejšie sa objavujú kombinácie s pivom, ciderom či destilátmi.


Na ďalšej stránke sa dočítate: Chlebíčky, pizza a food trucky sa presadzujú vo vysokej gastronómii