Ak by totiž väčšina v oboch republikách vtedy „rozhodla“, že Česi a Slováci musia zostať spolu, nič by nám k šťastiu nechýbalo, iba politici, ktorí by boli schopní a ochotní dohodnúť sa na podobe usporadania spoločného štátu. Teraz oprávnení voliči Veľkej Británie väčšinou jedného milióna ľudí odhlasovali, že sú za odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Problém je, že ich rozhodnutie akosi nemá kto realizovať.

Ako napísal Edward Lucas, aj u nás dobre známy editor týždenníka The Economist, väčšina britských politikov všetkých relevantných strán bola za zotrvanie krajiny v únii. A tí, čo agitovali a hlasovali za brexit, majú diametrálne odlišné predstavy o tom, ako by mali byť vzťahy s úniou usporiadané. Aj keby konzervatívci rýchlo nahradili Davida Camerona vo funkcii ministerského predsedu, nový líder nemá ani mandát celej strany na to, aby v jej mene rokoval o budúcom usporiadaní vzťahov s úniou, nieto ešte o konkrétnych konceptoch, na ktorých základe by sa mali zmeniť tisícky teraz platných dohôd.

Na čo sa brexitový ľud teší

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Neinformovaní voliči, ktorí hlasovali za brexit s predstavou Borisa Kollára, že odchodom z únie sa v podstate nič nezmení, iba Briti dostanú viac slobody a „nebudú im hlúpe hlavy z Bruselu určovať, ako má vyzerať uhorka, ako má byť zakrivený banán“, na vlastnej koži zistia, že hlasovanie bolo o niečom celkom inom. O veciach oveľa, oveľa dôležitejších, o čom im tupé a primitívne protieurópske mýty neposkytli žiadnu informáciu.

Nedá sa preto vylúčiť, že rozpory, ktoré sa objavia vo vládnej Konzervatívnej strane, budú také zásadné, že jediným východiskom sa stanú predčasné voľby. Ak v nich uspejú labouristi a Škótska národná strana, sotva budú realizovať „program“ odchodu z únie, keď práve dostali od voličov mandát na tom základe, že boli a sú proti brexitu. Inými slovami, kto si predstavoval, že hlasovaním za brexit bude všetko ľahšie a jednoduchšie, tak sa dožije nemilého prekvapenia.

V slovenských víkendových diskusiách odznelo na brexit veľa názorov. K zásadným vyhláseniam prikročil aj premiér Robert Fico, ktorý povedal, že brexit je odpoveďou obyvateľov Veľkej Británie na zlú európsku politiku. Pokojne si to môžeme nahovárať, ale faktom zostane, že nemalá časť Britov hlasovala za brexit pre „zlú európsku politiku“, ktorá im do krajiny dostala milióny migrantov z iných členských štátov únie.

Ak sa z niečoho brexitový ľud Británie krátko po hlasovaní tešil, tak z toho, že ich onedlho pošle všetkých domov – do Poľska, Rumunska, Bulharska, Slovenska či Česka. Brusel je v ich očiach zlý najmä preto, lebo zásadu voľného pohybu uplatnil aj na pohyb osôb. Premiér Fico tiež povedal, že na rozdiel od iných „my by sme bez Európskej únie neprežili“. Ak si je toho vedomý, zostáva záhadou, prečo sa podľa toho nespráva.