Podiel v Slovenských elektrárňach predáva talianska firma Enel. Minulý týždeň začala exkluzívne rokovania s EPH, ktorej najvýznamnejšími akcionármi sú podnikatelia Patrik Tkáč z finančnej skupiny J&T a Daniel Křetínský. Dohodnúť sa musia najmä na rizikách predraženej jadrovej elektrárne Mochovce. EPH si potrebuje tiež vyjasniť vzťahy so štátom, aby mu po kúpe elektrární nekazil biznis.
Všetko okrem Mochoviec
Doterajšie dohody smerujú k tomu, že riziká spojené s Mochovcami si ponechá doterajší vlastník elektrární Enel. Ten má podľa informácií TRENDU predať EPH najprv polovicu akcií, teda 33 percent. Odovzdá tým EPH aj manažérsku kontrolu nad všetkými elektrárňami s výnimkou Mochoviec. Enel si spolu s Mochovcami ponechá druhú polovicu akcií, teda ďalších 33 percent. Podiel štátu by sa mal zachovať na súčasných 34 percentách. Takto to má ostať do spustenia Mochoviec v roku 2017, keď by mal EPH prevziať zvyšných 33 percent.
Nový a odchádzajúci vlastník SE však musia už teraz myslieť na možnosť, že sa výstavba opäť oddiali a predraží. Ministerstvo hospodárstva odhaduje ďalší sklz na tri až štyri mesiace, elektrárne sa držia platného harmonogramu. Ak náklady opäť stúpnu, Enel aj EPH musia mať jasno v tom, kto ich zaplatí a z akých zdrojov. Dohodnúť sa na tom musia už teraz.
Od termínu spustenia dvoch nových blokov Mochoviec závisia budúce príjmy štátneho aj súkromného akcionára SE. V súčasnosti investujú elektrárne celý zisk do ich dostavby. Keď ich dokončia, zisk budú môcť vyplácať akcionárom. Elektrárňam prinesú nové bloky dodatočné tržby. Preto premiér Robert Fico vo vzťahu k SE a k Enelu najčastejšie zdôrazňuje práve požiadavku skorej dostavby Mochoviec.
Podľa opozičného poslanca Martina Chrena (Slovenská občianska koalícia) sa v parlamente hovorí aj o krídle Smeru, ktoré by chcelo, aby dostavbu prebral štát. O takejto možnosti by sa dalo hovoriť, keby Enel aj EPH v Mochovciach prestali vidieť ekonomický zmysel. No špička Smeru má nateraz jasno v tom, že Mochovce sú úlohou Enelu.
Čo chce Smer
Z vyjadrení R. Fica nie je celkom zrejmé, ako si predstavuje spolužitie troch akcionárov v elektrárňach. Dobrou správou pre EPH aj Enel je, že pripustil dvojfázový predaj elektrární. Zároveň však hovorí, že chce získať manažérsku kontrolu a zvýšiť podiel štátu zo súčasných 34 na 51 percent. Problém je, že na takúto požiadavku žiadny štandardný investor nepristúpi, lebo by sa tým pripravil o riadenie firmy, do ktorej investoval.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?