Je pozoruhodné, aký nepatrný ohlas mala táto správa v médiách a vo verejnosti. Ako keby nešlo o prípad, ktorý od septembra 2016, keď prepukol, vyvolal toľko vášní a rozbrojov ako žiadny iný.

Novinári o ňom napísali stovky článkov, reportéri nakrútili desiatky reportáží, prezident napísal otvorený list ministrovi, aktéri prípadu a ľudia v ňom zainteresovaní organizovali mítingy, na ktorých sa čítali výňatky zo súkromnej korešpondencie, zvolávali sa tlačové besedy za účasti zverencov zariadenia, opoziční poslanci preň dvakrát odvolávali z funkcie ministra práce Jána Richtera. Kvôli nemu sa mohla rozpadnúť vládna koalícia.

Výsledkom toho všetkého je, že po sedemnástich mesiacoch obrovská kauza odchádza do archívov a zabudnutia, sprevádzaná nezáujmom a ľahostajnosťou.

Čistý deň môže slúžiť ako učebnicový príklad toho, aký patologický sa stal verejný život na Slovensku. A ako málo je pravdepodobné, že sa miera tohto postihnutia v dohľadnom čase čo i len zníži.

Mohlo byť po kauze

Informácie, k čomu dochádzalo v resocializačnom zariadení, ktoré založili a riadili manželia Tománkovci, sa na verejnosť dostali v septembri 2016. Od samého začiatku boli známe relevantné skutočnosti, ktoré potvrdzovali, že Čistý deň nespĺňa zákonné podmienky na to, aby mohol pokračovať vo svojej činnosti.

Tománkovci najskôr reportérovi Andrejovi Bánovi a potom aj na brífingu pred ostatnými novinármi priznali základný diskvalifikačný fakt: pracovník zariadenia mal sexuálny kontakt so zverenkyňou ústavu. Tento fakt sa Tománkovci pokúsili terminologicky zmierniť dodatkom, že nešlo o žiadne znásilnenie, ale dobrovoľný sex „na rozlúčku“.

Pozrite sa dovnútra zariadenia Čistý deň

Išlo pritom o situáciu, ktorú definuje paragraf 202 Trestného zákona, podľa ktorého je trestné, ak osoba mladšia ako 18 rokov súloží s človekom, do ktorého starostlivosti alebo pod ktorého dozor bola mladistvá osoba zverená. Dôvodné podozrenie, že došlo k trestnému činu, ktorý sa trestá odňatím slobody na dva až osem rokov, vedenie zariadenia najskôr ignorovalo, potom krylo a bagatelizovalo.

Fakty však boli natoľko jasné, že už 14. septembra 2016 zasadla akreditačná komisia ministerstva práce a šéfovi rezortu navrhla, aby Čistému dňu odobral akreditáciu. Splnila si tým povinnosť, lebo zákon hovorí, že „ministerstvo zruší akreditáciu, ak môže byť ohrozený život a zdravie dieťaťa alebo jeho priaznivý psychický vývin, fyzický vývin a sociálny vývin“.

Keby si aj minister J. Richter splnil svoju povinnosť, po

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa