Po prvé, ak sa hovorilo o zvyšovaní podielu skupiny CEFC, spomínalo sa číslo tridsať percent. I samotný podpredseda JTFG Patrik Tkáč ešte pred rokom v rozhovore pre slovenský Forbes uviedol, že „partnerstvo pol na pol nie je vec, o ktorej by sme hovorili“. Po druhé, hoci zmenu podielov avizovali obe strany od vlaňajšieho septembra, dosiaľ Číňania so žiadosťou o zvýšenie príslušné úrady (aspoň niektoré) vôbec neoslovili.

Portál idnes.cz špekuluje, že za meškaním mohli byť problémy čínskej strany s dodaním dokladov práve jednému z kontrolných orgánov – Českej národnej banke. Iným dôvodom mali byť podľa tohto zdroja slovenské parlamentné voľby. V každom prípade zámer o zvyšovaní naozaj prišiel týždeň po hlasovaní Slovákov o zložení nového parlamentu.

Samotná J&T je v reakcii na situáciu strohá. „Dohoda sa ešte finálne neuzatvorila. Jej naplneniu predchádza niekoľko krokov, z ktorých sa ešte niektoré nerealizovali. Preto zatiaľ nie je čo komentovať,“ znie stručné stanovisko J&T Banky. Ani podľa informácií TRENDU sa o transakcii ešte definitívne nedohodlo.

Nie je isté ani to, či bude nakoniec nový investor vlastniť až 50 percent akcií alebo menej. Portál idnes však už predpovedá, že ak sa informácie potvrdia, J&T by sa mohla stať čínskou finančnou inštitúciou a konsolidovať hospodárske výsledky v krajine draka. Vlastné imanie JTFG presahovalo k vlaňajšiemu polroku 1,2 miliardy eur.

Banková vetva

V súvislosti s finančným žralokmi nie je celkom jasné, či je J&T Finance Group materskou firmou skupiny J&T, alebo má len pod palcom jej finančnú vetvu. Preto ani odpoveď na otázku, kde všade by sa zvýšenie vplyvu Číňanov prejavilo, nie je úplne zrejmá. Ich dosah bude určite priamo viditeľný v bankovej vetve skupiny. J&T Banku so sídlom v Prahe, orientovanú na privátnu klientelu, ako aj jej rovnomennú bratislavskú pobočku stopercentne vlastní priamo JTFG. J&T Banka spolu s JTFG následne vlastnia slovenskú Poštovú banku. O zvýšenie vplyvu v nej Číňania príslušné orgány doteraz nepožiadali.

„Národná banka Slovenska v súčasnosti nevedie konanie ohľadom nadobudnutia kvalifikovanej účasti na Poštovej banke čínskym investorom,“ uvádza pre TREND Martina Solčányiová, hovorkyňa NBS. „V rámci konania sa posudzujú najmä vhodnosť priameho/nepriameho akcionára, prehľadný a dôveryhodný pôvod a dostatočný objem a vyhovujúca skladba finančných prostriedkov,“ vraví hovorkyňa NBS. Slovákom dosiaľ stále neznámi akcionári spoločnosti China Energy Company Limited (CEFC) sa tak musia minimálne pre schvaľovacie orgány dostatočne „odhaliť“.

Čínsky drak si z J&T odhryzne viac, ako sa čakalo

Marcela Hrdá Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Strategické banky

Číňania sú ale zatiaľ konkrétnejší skôr v poodkrytí budúcich zámerov v bankovom biznise. „Vybudovanie silnej finančnej nadnárodnej inštitúcie v oblasti investičného i retailového bankovníctva je v spolupráci s JTFG naším strategickým cieľom,“ cituje český denník MF Dnes Marcelu Hrdú, viceprezidentku európskej pobočky CEFC. Podľa plánov by mala J&T Banka vstúpiť na čínsky trh najskôr cez Šanghaj, kde investor sídli. Už vlani získal CEFC polovičný podiel v ruskej privátnej banke J&T Bank AO. Či to bolo súčasťou predstavenej stratégie, sa ukáže až po odkrytí ďalších kariet.

Zaujímavejšie pre Slovensko sú plány s

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa