Čínska ľudová republika neskrýva ambície stať sa technologickým lídrom. Jej snaha o hegemóniu, napríklad podporou 5G sietí, narušila globálnu mocenskú rovnováhu a spôsobila americkú odvetu vo forme ekonomickej, politickej a technologickej vojny. Kým mnohé západné krajiny o svojich zámeroch iba hovoria a na stratégiách len pracujú, Čína reálne napreduje. V apríli spustila pilotný program digitálnej meny jüan, ktorý prináša zmenu nielen do spôsobu nazerania na domácu menu, ale aj do fungovania platobného systému či budúcnosti bankového sektora. Peking zašiel tam, kam sa ešte nikto iný neodvážil.

Lákavá odmena

Päťročná práca čínskej centrálnej banky na vývoji vlastnej digitálnej meny dostala minulý rok silného konkurenta. Facebook sľúbil, že do roka spustí digitálnu menu libru. No centrálne banky, vlády aj regulátori po celom svete, vystrašení stratou kontroly nad monopolom vydávať peniaze, mu to zatrhli. Facebook musel svoju koncepciu zmeniť a plány na vytvorenie globálnej meny odkladá. No aktivita amerického technologického gigantu urýchlila vlastnú snahu centrálnych bánk o vytváranie digitálnych mien. Čínska PBOC sa stala prvou, ktorá prichádza s reálnym výsledkom.   

Technológia blockchainu, ako ju ponúka bitcoin či ether, sa pre vlády stala príliš lákavou na to, aby jej nevenovali pozornosť. Našli v nej potenciál riadiť krajinu efektívnejšie než s použitím existujúcich nástrojov. Napríklad boj štátnych inštitúcií s ekonomickou krízou je v súčasnosti pomalý a nedostatočný, pretože pred vládami a centrálnymi bankami stojí množstvo technických a inštitucionálnych problémov. Kvantitatívne uvoľňovanie dodá komerčným bankám hotovosť, no ani za pomoci záporných úrokových sadzieb ich nevedia donútiť, aby tieto peniaze požičiavali do ekonomiky. Alebo negatívne sadzby. Podľa niektorých ekonómov by bolo optimálne, aby sa zaviedli záporné úroky pre všetkých bankových klientov. Tak by ľudí donútili peniaze míňať a podporiť ekonomický rast. To však, pokiaľ existuje možnosť zameniť peniaze z účtov za hotovosť, nie je možné. Rovnako neefektívne sa končí aj rozdávanie peňazí ľuďom v podobe koronapomoci, keď ich miesto míňania používajú na splácanie bankových úverov. Digitálne peniaze všetky tieto problémy dokážu vyriešiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa