Medzinárodný menový fond znížil po britskom referende o odchode z EÚ odhad tohtoročného rastu svetovej ekonomiky na 3,1 percenta a hrozí ďalšie spomalenie, ak dostanú po amerických prezidentských voľbách v Bielom dome väčšie slovo zástupcovia izolacionistických kruhov.
Brzdou ostane podľa Pekingu i predlžovanie hospodárskej vojny Západu s Ruskom, nehovoriac o sankčných vojnách. Hoci doslovne nenabádal na zastavenie kontraproduktívneho zasahovania studenovojnovej politiky do svetovej ekonomiky, naznačoval to vo všetkých svojich prejavoch a rozhovoroch.
Z pochopiteľných dôvodov sa čínsky prezident ako hlavný hostiteľ tohtoročného samitu vyhýbal pomenovaniu tých príčin zvyšovania napätia vo svete, ktoré by si musela pripísať na triko Ríša stredu. Snahy Pekingu o rozširovanie čínskeho ekonomického pásma v Juhočínskom mori môžu narušiť bezpečnosť a plynulosť plavebných trás svetovej námornej dopravy, nehovoriac o zvýšených rizikách skratových situácií, náhodných pochybení, prípadne priamej vojenskej konfrontácie Číny s okolitými krajinami a s ich zmluvami viazaným americkým spojencom.
Európske skúsenosti
Pejoratívne ladeným výrazom „debatný klub“ uštedril čínsky prezident medzištátnym samitom hlavných hospodárskych mocností planéty zaucho, ktoré musí štípať i jeho samého. V kuloároch samitu totiž vyprovokoval otázku, čo by znamenalo premeniť diskutérov v akčný tím. Vyžadovalo by si to radikálne zmeniť svetový poriadok, prehĺbiť integráciu národných ekonomík do svetovej a dať jej riadiacu štruktúru.
O čosi také sa pokúša na starom svetadiele Európska únia, jeden z dvadsiatich členov gédvadsiatky – v projektoch a tézach už niekoľko desaťročí a prakticky niekoľko rokov. Výsledky nie sú najpovzbudivejšie. Na tohtoročnom samite G20 sa dostali na pretras ako zádrh globálnych integračných procesov a nikto zo zúčastnených politikov, investorov, akademikov a ekonómov nevytiahol z rukáva kúzelnú paličku na dosiahnutie želateľnej nápravy.
Bez ohľadu na tradičné frázy záverečného komuniké bol tohtoročný samit odsúdený na to, aby ostal debatným klubom
Vysokopostavené osobnosti nezahŕňali do debát na dvojdňovom fóre G20 v šesťmiliónovej metropole provincie Če-ťiang možnosť presadzovať integračné procesy iniciatívami zdola. Bolo by to príliš náročné a sebaspytujúce. Výsledkom bolo, že sa prednostne zaoberali otázkou minimalizovania očakávaných škôd po britskom júnovom referende o vystúpení z EÚ. Zatraktívneniu európskej a globálnej integrácie pre voličské masy sa venovalo v Chang-čou málo pozornosti s výnimkou debát s mediálnymi magnátmi o zvýšení účinku proeurópskeho politického marketingu.
Prechod na zelenú ekonomiku
Usporiadatelia samitného víkendu v Chang-čou, kam prichádzajú návštevníci z celého sveta obdivovať prírodu, parky, chrámy a pagody, splnili svoje základné povinnosti pomerne dobre. Samozrejme, typicky čínskym spôsobom: direktívou zhora.
Správa provincie a mesta dostala príkaz stlmiť zhon a ruch v meste ležiacom zhruba dvesto kilometrov od gigantickej dvadsaťmiliónovej šanghajskej aglomerácie. Mnohé veľké podniky
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?