Toto futuristické pohodlie si užíva už dnes niekoľko stovák miliónov Číňanov cez aplikácie Alipay či WeChat. Ani jedna z nich nie je produktom banky či kartovej spoločnosti. Alipay spracuje 80 miliónov transakcií denne, za rok cez ňu pretečie pol bilióna dolárov. Ako pred pár mesiacmi napísal The Economist, prísť z Číny do Európy či USA s ich mobilnými aplikáciami je ako vrátiť sa do stredoveku.

Aj keď sa Slovákovi môže zdať, že na poli finančných služieb sa nič výrazné nedeje, finančný priemysel už ráta s búrkou. Už o rok a pol sa budú musieť finančníci popasovať s novou smernicou Európskej únie, ktorá má potenciál zásadne zmeniť finančný svet. Dá príležitosť tým najlepším z mora vyliahnutých finančných start-upov, ktoré môžu ľuďom nielen pri platení, ale celom riadení rodinných rozpočtov úplne zmeniť doterajšie spôsoby, ako využívajú banky.

Čo sa stane

Europolitikom sa nikdy nepáčilo silné postavenie bánk voči spotrebiteľom a chcú podporovať súťaž aj v tejto oblasti. Koncom vlaňajška prijali smernicu o platobných službách druhej generácie známu aj pod skratkou PSD2. Európska komisia chcela zjednodušiť, zrýchliť a zlacniť platby pre klientov tým, že podporí inovácie a súčasne zvýši bezpečnosť platieb.

Vedľajším efektom bude, že získa kontrolu nad novými hráčmi, ktorí tradičným finančným domom už teraz rozširujú konkurenciu. Smernica zavádza viaceré novinky. Najdôležitejšou je práve povinnosť bánk otvoriť sa tretím stranám. A umožniť im prístup k dátam cez takzvané aplikačné rozhrania.

Banky budú musieť svoje informačné systémy upraviť tak, aby v nich vytvorili akési „háčiky“, na ktoré sa budú môcť „zavesiť“ iní hráči. Pre klientov to bude znamenať, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa