A podobne postupujú v celej Európe. Po desaťročiach investovania do surovinovej základne v Afrike a Južnej Amerike, po rokoch prelievania prebytkov zahraničného obchodu do amerických štátnych dlhopisov sa čínske firmy zamerali na nákup technológií, značiek a lukratívnych nehnuteľností v najvyspelejších štátoch. V Európe objem čínskych investícií vlani vyskočil na rekordných 14 miliárd eur, pred desiatimi rokmi bol prakticky na nule.
Slovensko v tomto nebývalom „výkupe“ chýba. Čínske investície pod Tatrami sú takmer neviditeľné, kapitál čínskeho draka našu krajinu obchádza.
Pár lastovičiek
Keď v roku 2006 presunulo Lenovo centrum zdieľaných služieb zo Škótska do Bratislavy, investícia v miliónoch eur zapadla v príleve talianskeho, nemeckého, rakúskeho či kórejského kapitálu. Rodiaci sa ekonomický tiger Európy v tom roku prilákal nízkymi daňami, polohou, lacnou a kvalifikovanou pracovnou silou a ukotvením v Európskej únii priame investície v hodnote 4,4 miliardy eur.
Lenže prešlo desať rokov a Lenovo je na Slovensku stále jednou z mála lastovičiek čínskeho kapitálu. V telekomunikáciách sa tu postupne etabluje Huawei, vlani prišiel do Prešova výrobca LED displejov Leyard, v Dubnici nad Váhom vstúpil do gumárenského vývoja Mesnac a výrobca topánok Flameshoes spustil výrobu pri Bardejove. Tým sa výpočet v zásade končí.
Oficiálne štatistiky hovoria, že z Číny k nám dosiaľ prišlo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?