Peking označil takéto správanie za krajne nezodpovedné a štátna tlačová kancelária Nová Čína publikovala dnes už legendárny komentár, volajúci po deamerikanizácii sveta a novom svetovom poriadku.
Vyznel ako salva, ktorá by mohla roztriasť i v ďalšom roku kolená svetovým finančným trhom a čínskym držiteľom amerických dlhopisov, pokiaľ by americký Kongres dopustil vo februári 2014 technický bankrot federálnej vlády. Predznamenal i urýchľovanie diverzifikácie čínskych menových rezerv. Podnietil tiež Čínsku národnú banku (ČNB) a čínske obchodné kruhy k prehlbovaniu úlohy jüanu ako medzinárodného platidla na bilaterálnej úrovni a v regionálnom obchode. K desiatkam swapových dohôd ČNB s partnerskými inštitúciami, vrátane Európskej centrálnej banky, pribudnú ďalšie. Aktuálny päťročný hospodársky plán na roky 2011 až 2015 už zahŕňa proces prechodu čínskej meny od čiastočnej k plnej konvertibilite. Dá sa predpokladať, že pôvodne stanovený časový horizont 2017 – 2020 by sa mohol posunúť už na začiatok nasledujúcej päťročnice.
Článok vychádza v 56-stranovej prílohe Slovensko a svet 2014, ktorá je súčasťou koncoročného vydania týždenníka TREND 50-51/2013, dostupného na stánkoch, digitálnych kioskoch AppStore a Play Store (aplikácia TREND) a v našom e-shope. |
Čína a jej mena
Dovtedy bude Peking spomaľovať hromadenie amerického štátneho dlhu a spolupracovať s partnermi v združení BRICS (Brazíliou, Ruskom, Indiou a Južnou Afrikou) pri presadzovaní spravodlivejšieho zastúpenia v MMF. Súčasne zintenzívni úsilie na obchodovanie v národných menách v rámci BRICS, ale aj združenia krajín juhovýchodnej Ázie ASEAN.
Opatrná čínska dedolarizačná stratégia sa zameriava na medzinárodný ropný trh. Najväčším producentom ropy budú síce v roku 2014 Spojené štáty, ale Čína sa pokúsi využiť nervozitu Saudskej Arábie z pritesných väzieb na USA. Ochotu Moskvy a Teheránu zvyšovať podiel platieb za energonosiče v jüanoch už Peking má. Lakmusovým papierikom svižnejšieho posunu jüanu k plnej konvertibilite bolo otvorenie zóny voľného obchodu v Šanghaji v septembri 2013. Jüan má v nej slúžiť ako plne konvertibilná mena. Peking dúfa, že po roku-dvoch by potom mohol ropný kartel OPEC zahrnúť jüan do pripravovaného menového koša na stanovovanie cien čierneho zlata.
Mäkké ujgurské podbrušie
Menová liberalizácia sa nezaobíde bez ďalšieho otvárania čínskej ekonomiky. Dlhová kríza štátnych financií USA z októbra 2013, ktorá sa môže začiatkom roku 2014 zopakovať, ale zmierni tempo a rozsah ústupu čínskeho štátu od riadenia hospodárskych procesov. Obrie štátne podniky si podržia dlhšie, ako sa predpokladalo, postavenie systémovo relevantných a štát ich bude naďalej chrániť pred otrasmi zvonku. Ostanú aj dominantnými aktérmi počas nákupnej ofenzívy čínskych štátnych a pološtátnych investorov vo svete. Kým krajiny eurozóny by radšej zapájali do svojich privatizačných projektov súkromné čínske investorské kruhy, v Afrike, Strednej Ázii, Rusku a u členov ASEAN je to skôr naopak.
Čínske zahraničné investície sa v roku 2014 sústredia na ázijské susedstvo. Prioritu dostane islamská Stredná Ázia s územím prechádzajúcim v Číne do Východného Turkestanu, známejšieho pod názvom provincia Sin-ťiang, obývaného moslimskými Ujgurmi. Aktivisti z ich radov sa postarali v októbri 2013 o spektakulárny teroristický čin v centre Pekingu. Vláda odpovie v roku 2014 odvekou metódou cukru a biča. Umiernená väčšina Ujgurov sa môže tešiť na nové hospodárske investície a zvyšovanie kúpnej sily. Profitovať budú aj susedné stredoázijské štáty, kde Čína už niekoľko rokov buduje dlhodobý projekt dopravných a priemyslových koridorov v eurázijskej energetickej sieti. Má siahať cez Pakistan k Arabskému moru a cez Irán k Perzskému zálivu.
Autor je spolupracovník TRENDU.