Sériový podnikateľ
J. Andraščíka možno označiť za sériového podnikateľa. Za sebou má skúsenosti z biznisu v Austrálii, vývoj oceňovaných počítačových hier, predaj internetového herného portálu BeGamer izraelskej firme či založenie vlastného herného štúdia Functu. Okrem toho pre mesto Sabinov navrhol a vytvoril dve sochy a pôsobí aj ako developer nízkoenergetických nájomných bytov.
O biznise uvažuje netradične. Rád napríklad zadáva falošné inzeráty ponúkajúce zatiaľ neexistujúce produkty, cez ktoré si testuje ich potenciál na trhu. Naposledy takto ponúkal celohliníkovú loď či podzemné bezpečnostné kryty. Ak sa mu ľudia ozvú, vie, že má pred sebou ďalší potenciálny biznis.
Alumined Industries Zdroj: Ivan Fleischer
Prečo len plast?
Príbeh strešných boxov Alumined nevznikol takýmto inzerátom, ale ani tak nešlo o jednoduchú cestu. Všetko sa to začalo pred viac ako dvoma rokmi, keď sa v živote J. Andraščíka stretlo viacero udalostí. Rozhodol sa stiahnuť z vedenia Functa a odovzdať operatívu do rúk dlhoročnému kolegovi.
Zároveň ho oslovila slovenská firma vyrábajúca plastové strešné boxy pre autá s ponukou, aby pre nich navrhol dizajn ich nového produktu. A v rovnakom čase pracoval na soche Sabíny, ktorá sa skladá z 1 634 trojuholníkov z antikora.
„Zákazka na strešný box ma zaujala, no ako prvé mi napadlo, prečo sa vlastne vyrába len z plastu, a nie z iného materiálu,“ spomína.
Keď urobil kompletný dizajn, ktorý sa dostal do výroby a predáva sa, chcel pokračovať vo vývoji ďalej, keďže videl dieru na trhu. Celý segment strešných boxov pre autá podľa neho totiž neprešiel za posledných päťdesiat rokov zásadnejšou inováciou.
„Chcel som ísť ďalej, inovovať. No zo strany firmy už nebol záujem, tak som si povedal, že to spravím sám,“ hovorí J. Andraščík. Prenajal si dielňu v Sabinove, v ktorej viac ako pol druha roka so zváračmi experimentoval s rôznymi druhmi materiálu, hrúbkami, dĺžkami a tvarmi.
Alumined Industries Zdroj: Ivan Fleischer
Výsledkom bolo približne 25 prototypov strešných boxov. Niektoré sa ukázali ako slepá ulička, ako keď chcel urobiť najľahší box na svete, ktorý však konštrukčne nevydržal záťaž. Alebo keď sa celú konštrukciu rozhodol pospájať viac ako päťsto nitmi. Ešte o štvrtej ráno boli len v polovici, a tak to s kolegami radšej vzdal a išiel domov.
Tvar diamantu
Nakoniec mu napadlo ručne vyfrézovať vnútornú stranu hliníkového krytu boxu, aby sa oslabil materiál a bolo ho možné ručne ohýbať. Jeho štruktúra tak pripomína diamant vytvorený z dvadsiatich siedmich plôch, ktoré sú symetrické od stredu.
„Nejeden tradičný konštruktér nás vysmial, že takto plochy a krivky nikdy neposkladáme. A že produkt nikdy nebudeme vedieť dať do sériovej výroby. Nám sa však podarilo všetkých
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?