Slováci chodia do Izraela väčšinou na poznávacie okruhy s cestovnými kanceláriami, prípadne k moriam – Červenému a Mŕtvemu. Kto v Izraeli bol, vie, že je to krajina, kde sa dá úplne v pohode cestovať aj individuálne. Z Bratislavy priame letecké spojenie doteraz nebolo, ale to sa koncom minulého mesiaca zmenilo.
Celú zimnú sezónu až do konca marca lieta dvakrát týždenne zo slovenského hlavného mesta letecká spoločnosť Ryanair k Červenému moru, do letoviska Eilat. Kto si v októbri pozeral ceny leteniek, zistil, že tie kúpené s dostatočným predstihom – to znamená niekoľko týždňov vopred, sa začínali už okolo 22 eur za jednu cestu. No nekúpte to... Najmä keď stredoeurópska jeseň je nevľúdna a o tri hodiny sa môžete kúpať v mori a užívať si teplotu okolo 25 stupňov.
Samozrejme, nie každý chce Červené more. Niekomu stačí tam byť dva či tri dni, iný chce rovno pokračovať tam, kde je to zaujímavejšie – do Tel Avivu či do Jeruzalema. Nie je nič jednoduchšie. Z Eilatu chodia shuttle busy, ceny sa začínajú pri 35 dolároch. Čo môže byť viac, ako človek zaplatí za letenku z Bratislavy, ale tak to už pri cestách s nízkonákladovými prepravcami býva. Na druhej strane, je to aj kúsok cesty – do Jeruzalema a k Mŕtvemu moru je z Eilatu vyše 300 kilometrov a do Tel Avivu ešte o 50 viac.
Protiklady vzdialené pár kilometrov
Ak sa v Izraeli niekoho spýtate, ktoré je najkrajšie mesto v krajine, veľakrát vám odpovedia protiotázkou – myslíte s Jeruzalemom alebo bez neho? Pre turistu je to najmä krásne historické mesto s nezvyčajnou atmosférou. Stretáva sa tu celý svet. Napríklad na krížovej ceste po Via Dolorosa, pri kameni, na ktorý položili Ježiša Krista po smrti, alebo pri kamennom hrobe, z ktorého zmizol.
Človek tu môže vidieť brazílske skupinky. Japoncov, ktorí spievajú žalmy. Aj Indov, čo bozkávajú kameň, na ktorom Ježiš Kristus ležal. Ale v radoch pred pútnickými miestami často počuť aj slovenčinu. Zážitkom je návšteva starého jeruzalemského mesta a Múru nárekov. Hlboké dojmy, ale iného druhu, určite v každom zanechá návšteva múzea holokaustu Yad Vashem. Tu je čo skúmať niekoľko hodín, len musí byť človek pripravený na davy ľudí, ktoré sa v pamätníku vždy nachádzajú.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Ak v Jeruzaleme na každom kroku stretávate ortodoxných Židov, tak najväčšie mesto krajiny Tel Aviv je úplne iné. Z jedného do druhého sa dostanete zhruba za hodinu, ale asi neexistujú väčšie protiklady. Izraelčania hovoria, že do Jeruzalema sa chodí modliť a do Tel Avivu zabávať. Tam totiž môžete stráviť dni na pláži, večery vo výborných reštauráciách (jedinou chybičkou krásy je, že je tam pomerne draho) a noci v kluboch.
O Tel Avive sa hovorí, že je to mesto, ktoré nikdy nespí. Lemujú ho krásne piesočnaté pláže, more je tam teplé ešte aj teraz a kto pri všetkej tej zábave zatúži aj po štipke duševna, prímorskou promenádou sa dá dostať (alebo sa odviezť) do neďalekého historického mesta Jaffa. To dokonca patrí medzi najstaršie mestá sveta.
Tel Aviv je rovnako ako mnohé iné časti Izraela „multi-kulti“. Mešita tam stojí vedľa supermoderného hotela, na trhu Carmel sa cítite ako v Oriente, na plážovej promenáde stretávate moslimské ženy s deťmi (obyvateľstvo arabského pôvodu tvorí vyše 20 percent obyvateľov Izraela a spolu s hebrejčinou je arabčina oficiálnym jazykom štátu).
V prestížnom rebríčku najlepších miest sveta pre cestovateľov, ktorý zostavili čitatelia amerického cestovateľského magazínu Condé Nast Traveller, obsadil Tel Aviv 17. miesto. Pred Jeruzalemom, ale napríklad aj pred Benátkami, Istanbulom, Amsterdamom, Madridom.
Zdroj: Jarmila Horváthová
V mori, kde sa neutopíte
Z Jeruzalema aj z Tel Avivu je to len na skok k Mŕtvemu moru. Byť v Izraeli a neokúpať sa v ňom je jednoducho hriech. Alebo aspoň nerozum. Je to more, kde sa nemožno utopiť, lebo hustota vody to človeku jednoducho nedovolí. Ale tiež do nej nemôžete skočiť šípku, lebo vaše sliznice to veľmi pocítia.
Keď ležíte v Mŕtvom mori, pripadáte si, ako keby ste sa kúpali v soľnom roztoku... Môžete v ňom bez námahy poležiačky čítať noviny, ale zároveň sa bojíte robiť prudšie pohyby, aby sa vám voda nedostala do očí, nosa, úst či uší. Pekelne to totiž štípe. No a po kúpeli sa môžete ešte natrieť blatom, ktoré má liečivé účinky na viaceré kožné choroby, takže mnohé hotely slúžia aj ako liečebné domy.
Pri výlete k Mŕtvemu moru alebo počas pobytu tam rozhodne treba navštíviť miesto, ktoré je pre Židov takmer posvätné. Pevnosť Masada. Počas povstania Židov proti Rimanom sa totiž stala posledným miestom ich odporu. A ešte akým... Jej obyvatelia a obrancovia sa rozhodli, že živých ich Rimania nedostanú, tak sa vzájomne povraždili.
Dnes je Masada zapísaná medzi pamiatky UNESCO a okrem toho, že je tam veľké hradisko, je odtiaľ krásny výhľad na Júdsku púšť a Mŕtve more. Tiež dobre vidno, ako sa tento prírodný div zmenšuje. Pevnosť je postavená na izolovanom skalnom brale a väčšina návštevníkov sa sem vyvezie lanovkou, zdatní môžu skalu zdolať aj po svojich – po strmých schodoch.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Izraelčania na cestách. Aj po Slovensku
Hoci má Izrael atrakcie, ktoré priťahujú hostí z celého sveta, domácich posledné roky viac ako predtým láka cestovanie za hranice. Podľa izraelského štatistického úradu ich v roku 2015 vycestovalo o 15 percent viac ako rok predtým. A cestujú aj na Slovensko. Štatistický úrad SR registruje vlani pobyt vyše 22-tisíc hostí z Izraela v slovenských hoteloch, čo je medziročne o 41 percent viac.
Návštevníci z Izraela trávia na Slovensku priemerne takmer päť nocí, čo je najviac zo všetkých zahraničných turistov
Tento trend pokračuje aj tento rok. Okrem Bratislavy a Piešťan objavili turisti z Izraela aj Liptov a Vysoké Tatry. Počas letnej sezóny lietala i priama charterová linka Tel Aviv – Poprad, lety organizovala spoločnosť Diesenhaus. Alena Kokavcová zo Ski a Wellness hotela Družba v Jasnej tvrdí, že regiónu linka veľmi pomohla, aj keď najviac hostí z Izraela im chodí stále cez letiská vo Viedni a v Budapešti. Ich počet sa tento rok zdvojnásobil.
„Našou hlavnou marketingovou stratégiou je word of mouth. Teda: ľudia, ktorí u nás boli po minulé roky, šíria svoje dobré skúsenosti. Aj izraelskí turisti majú záujem o kvalitné služby, rodiny veľmi ocenili rozšírenie detských aktivít. Zároveň sa im páči aj skladba našej klientely. Je multikultúrna, chodia k nám hostia z 32 štátov a žiadna národnosť výrazne nevyčnieva,“ konštatuje.
Zdroj: Jarmila Horváthová
O tom, že pre hostí z Izraela sú veľmi dôležité osobné vzťahy a dobré meno potom šíria ústne, hovorí aj Tomáš Ondrčka, riaditeľ Hotela Devín v Bratislave. „Pre nás je zaujímavá klientela ortodoxných Židov, ktorá nám narastá, pretože sme jediný hotel v Bratislave, ktorý pozná túto kultúru a ich zvyky do špiku kostí. Vieme im vyhovieť pri ich neštandardných požiadavkách, za čo platia nemalé peniaze. Sú nesmierne vďační, že sme ich prichýlili a vedeli ich požiadavky uspokojiť,“ hovorí. Pre ortodoxných veriacich z celého sveta má totiž Bratislava to, čo už len Jeruzalem – ten v podobe Múru nárekov, v Bratislave je to hrobka Chatama Sofera.
Do Bratislavy chodia aj „bežní“ turisti z Izraela, napríklad do hotela DoubleTree by Hilton na týždňové pobyty. „Organizuje ich izraelský touroperátor a podnikajú odtiaľ výlety po širokom okolí. Dovezú si vlastného kuchára a dávame im k dispozícii časť kuchyne,“ vysvetľuje riaditeľka hotela Roswitha Bieberová.
Turisti z Izraela objavili aj Grandhotel Kempinski vo Vysokých Tatrách. Podľa šéfky marketingu Aleny Spišiakovej ich prišlo tento rok raz toľko ako vlani. „Oslovuje ich najmä tatranská príroda a zeleň, lebo tú doma nemajú. Mnohí spájajú pobyt v Tatrách s návštevou miest holokaustu v Poľsku. Cestujú celé rodiny alebo viac rodín spolu a zostávajú na dlhšie pobyty. Štyri až sedem nocí alebo aj viac,“ hovorí. Aj podľa štatistických údajov trávia návštevníci z Izraela na Slovensku priemerne takmer päť nocí, čo je vôbec najviac zo všetkých zahraničných turistov.