V januári 2011, teda v čase, keď bol D. Trnka generálnym prokurátorom, nevyhovel žiadosti OTP Banky, aby umožnil prevod zablokovanej bytovky Glance House. Banke vtedy napísal, že jej vyhovieť nemôže. A vedel presne, prečo nie – lebo bol povinný postupovať spôsobom, aký ustanovil zákon. Lebo musel rešpektovať rozhodnutie špeciálnej prokuratúry o zaistení bytovky. A tiež prokurátorskú zásadu svedomitosti a nestrannosti.
Lenže v máji 2012, keď už bol „len“ námestníkom generálneho prokurátora, žiadosti inej osoby, aby umožnil majetkový prevod zablokovanej bytovky, D. Trnka vyhovel. Vyšlo to najavo na konci minulého roka a teraz k tomu zaujala stanovisko prokurátorská disciplinárna komisia.
Podľa komisie D. Trnka nekonal v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovil zákon, čím nechránil verejný záujem a poškodil prokuratúru ako orgán ochrany práva. Porušil tiež zásadu jednotnosti prokuratúry, lebo prokurátori pri výkone svojej funkcie reprezentujú celú sústavu jej orgánov. D. Trnka v liste s úradnou pečiatkou v máji 2012 napísal, že „súhlasí s prevodom zaistených nehnuteľností“, hoci ešte rok predtým sám tvrdil, že prevodu bráni uznesenie špeciálnej prokuratúry o zaistení majetku.
Zdroj: Danglár
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Disciplinárna komisia konfrontovaná s faktom, že tak postupoval vedúci predstaviteľ prokuratúry, dospela k záveru, že čierne je čierne. Preto vyhlásila, že D. Trnka „zavinene porušil povinnosti prokurátora a jeho správanie vzbudilo oprávnené pochybnosti o jeho svedomitosti a nestrannosti pri rozhodovaní, čím sa dopustil disciplinárneho previnenia“.
Po oznámení verdiktu komisie D. Trnka pokračoval v osobnej tradícii, že čierne treba vydávať za biele. Vraj dal súhlas s prevodom, lebo „to bol jediný postup a jediná možnosť, aby sa poškodení dostali k svojim bytom“. V skutočnosti sa dostal k bytovke človek, ktorý bol dlhé roky spoločníkom Mariána Kočnera – „starého dobrého priateľa“ prokurátora Trnku.
Keď som pred rokom písal o praktikách tandemu Trnka – Kočner, článok sa končil vetou: „V právnom štáte by také niečo nemohlo zostať bez trestu. Lenže jediný trest, ktorý ich na Slovensku stihne, bude zrejme len ten, že im posledný kšeft nevyšiel.“ Ako autor si veľmi želám, aby sa potvrdilo, že som sa pred rokom hlboko mýlil.