Rozmýšľal som, ako ich zakomponovať do školského prostredia. Napadlo mi pozvať do úzkeho kruhu jednej-dvoch tried na diskusiu „dospelákov“, ktorí môžu byť pre nás študentov zdrojom informácií a inšpiráciou.

Najprv bolo dôležité získať pre túto myšlienku podporu. Rýchlo sa ukázalo, že to nie je problém. Podporu mi vyjadrili kamaráti aj triedna učiteľka.Dokonca pre našu akciu vymyslela názov – „Na 13-tke trochu inak“ – podľa čísla učebne, ktorá slúži ako klubovňa.

Ďalšia výzva bola, koho na diskusiu zavolať, aby to decká bavilo. Ako prvého som oslovil speváka a zabávača Thomasa Puskailera. Jeho manželka Abbie ma niekoľko rokov učila angličtinu, takže som naňho mal kontakt. Thomas na moje prekvapenie okamžite súhlasil. Kvitoval moju aktivitu aj učiteľov na našej škole za to, že ju povolili zorganizovať.

Debata prebehla skvele. Bolo krátko pred Vianocami a Thomas nás všetkých, tak ako to má zvykom, nakazil pozitívnou náladou. Popritom nám porozprával o svojich aktivitách v oblasti ekológie, o detstve v zahraničí, o tom, aké je náročné byť cudzincom na Slovensku.

Po Thomasovi vcelku rýchlo prichádzali nápady na ďalších hostí, ktorí pozvanie vždy bez zaváhania prijali. Martin Poliačik, hipster s tetovaním na ľavej ruke, nám rozprával o svojej vízii školstva a o drogovej politike, ktorá bola v tom čase aktuálna aj v parlamente.

Natália Šmídová z mimovládky Amnesty International hovorila o ľudských právach, prečo ich nemôžeme brať automaticky a v akých prípadoch sú najčastejšie porušované.

Jakub Mrva, aktivista, ochranár a zakladateľ Iniciatívy Naše Karpaty, s nami zasa debatil o tom, ako sa venuje ochrane prírody a obmedzovaniu ťažby dreva v bratislavských lesoch.

Zoči-voči sa stretávame s ľuďmi, s ktorými by sme sa inak zrejme nestretli

S doterajšími skúsenosťami hodnotím diskusie ako zmysluplnú aktivitu. Nie je to strata času, ako mi to sprvu niektorí naznačovali.

Zoči-voči sa stretávame s ľuďmi, s ktorými by sme sa inak zrejme nestretli. Rozprávame sa o témach, o ktorých sa v škole nevyučuje, mnohým mojim spolužiakom to rozširuje obzory. A keď sa na „13-tku trochu inak“ prídu pozrieť aj učitelia, ktorí tam práve nemusia byť ako pedagogický dozor, je to – ako sa vraví v jednej reklame – na nezaplatenie.

Autor študuje na Gymnáziu Hubeného v Bratislave.