Počítač, ktorý je „duchom neprítomný“ a musí byť pripojený na internet, aby fungoval, sa v lepšom prípade stretal s úsmevmi, v horšom vyvolával obavy.
Google medzičasom zlepšil Chrome OS, operačný systém, na ktorom chromebooky bežia. A aj zálohovanie dát sa z USB kľúčov výrazne presunulo na cloudové servery. To zvyšuje aj šance Chromebooku na úspech. Hoci stále to nie je ideálne riešenie pre úplne každého. Kto by sa mu mal vyhnúť a pre koho je to cesta k efektívnejšej práci?
Počítač s hlavou v oblakoch
Chromebook je pomerne jednoduchý koncept. Základom je internetový prehliadač (Chrome). Programy a aplikácie nefungujú ako bežné programy, ktoré na počítač treba inštalovať. Namiesto nich sa používajú alternatívy v podobe webových aplikácií. Namiesto klasického poštového klienta poslúži Gmail, a aj textový či tabuľkový editor sa spúšťajú cez prehliadač. Rovnako aj programy na úpravu fotografií.
Na výber sú tiež tisícky ďalších aplikácií, ktoré sa inštalujú z online obchodu. Podobne ako pri mobilných telefónoch a tabletoch. Mnoho aplikácií funguje aj v offline režime, bez online pripojenia. Čoraz viac aplikácií je tiež napevno integrovaných priamo v operačnom systéme (Chrome OS). Keďže nie je potrebný vysoký výpočtový výkon, chromebooky sú zväčša ľahšie, s dlhšou výdržou batérie a nízkou cenou. Pre niekoho plnohodnotný pracovný nástroj, inému bude cloudová cesta vyhovovať menej alebo vôbec.
Vo firme môže tento koncept priniesť výraznú úsporu nákladov. Chromebooky od Aceru, Samsungu, Toshiby, Lenova či HP sa pohybujú v hladinách okolo 200 až 300 eur. V porovnaní s klasickým pécečkom sú minimálne o tretinu lacnejšie.
Chromebooky šetria aj v oblastiach, ktoré používateľovi hneď nenapadnú. Napríklad nemusí kupovať licencie antivírusových programov. Všetka práca prebieha na serveroch Googlu, ktoré sú kontrolované. Odpadá taktiež nutnosť zálohovať dáta či celé systémy. Lebo, znova, všetko sa zálohuje na serveroch v externých dátových centrách. Takisto upgradovanie systému je automatické a bezplatné. Výhodou je aj fluktuácia hardvéru. Stačí sa prihlásiť hoci aj na kolegovom chromebooku a okamžite sa načítajú nastavenia, dáta a bezpečnostné overenia nového používateľa.
To všetko vie výrazne odľahčiť IT oddelenie firiem, ktoré má o celej flotile firemných zariadení prehľad cez webové prostredie. Pre zamestnancov je výhodou tiež dlhá výdrž batérie na pracovných cestách, plná konektivita vrátane mobilného 3G pripojenia (pri niektorých modeloch).
Dostupné sú aj kombinácie pre náročnejších. Napríklad malá škatuľka Asus Chromebox, ktorá sa dá pripojiť k veľkému monitoru. Od konca septembra túto platformu podporuje Adobe s jeho Photoshopom, Indesignom a ďalšími súčasťami balíka Creative Cloud. Na úpravu dokumentov môžu niekomu stačiť aj bezplatné Google Docs. Do cloudu sa presťahovala aj verzia starého známeho balíka Office od Microsoftu. Word Online funguje aj bez inštalovania softvéru do počítača.
Podčiarknuté a zrátané, Chromebook znamená lacnejší hardvér, jeho ľahkú kontrolu, minimálne zaškoľovanie, množstvo aplikácií, ktoré vedia byť náhradou veľkých programov, a vysoká bezpečnosť. Ale nie je všetko také ružové. Primárne je vedieť, čo sa od Chromebooku očakáva.
Nie je pre každého
Zatiaľ stále jestvuje množstvo softvéru šitého na mieru tej-ktorej firme. Rôzne databázy alebo procesy sú stavané len pre operačný systém od Microsoftu. Ani Office vo webovej verzii nepodporuje pokročilú editáciu textu alebo buniek v tabuľkách.
Konflikty môžu nastať aj pri používaní starších periférií. Chrome OS si rozumie so sieťovým tlačiarňami, no tie staršie nerozozná. Ťažko sa bude ovládať firemný plotter alebo grafický tablet. Ďalší možný problém: Na videohovory má chromebook aplikáciu Hangouts, no ak je na druhej strane linky niekto na Skype, tak sa veľa neporozprávajú.
Mnoho z týchto konfliktov sa dá vyriešiť pomocou vzdialenej pracovnej plochy alebo služieb virtuálizácie. Inými slovami, cez internetový prehliadač sa zobrazí plocha klasického PC so systémom Windows. Nie vždy je to však praktické.
Hoci sa chromebooky dostávajú do širšieho povedomia a prechádzajú na ne rôzne firmy, napríklad sieť hotelov Augerge Resorts či domovy pre seniorov Chapters Health System a veľkú obľubu si získavajú na amerických stredných školách, musí tento systém prekonať zásadnú prekážku. Obavy konzervatívnejších firiem a používateľov, ktorí si stále nevedia predstaviť, ako by fungovala práca na počítači, ktorý je celý založený na cloude.