V aktuálnom TRENDE je hneď niekoľko článkov, ktoré poukazujú na nečinnosť a bezmocnosť orgánov, ktoré by mali odhaľovať a trestať zločiny a dozerať na nakladanie s verejnými prostriedkami. Výpoveď členky Smeru, ako si od strany kúpila miesto šéfky daňového úradu, už zrejme nikoho ani neprekvapí. Horšie je, keď polícia o údajnej korupcii vie a zdá sa, že nekoná.

Člen úzkeho vedenia kriminálnej agentúry a Daňovej kobry, nového útvaru na pátranie po podvodoch s vratkami DPH, nevylučuje, že časť ukradnutých peňazí končí v politických stranách. Ibaže len krčí plecami, vraj je jedno, či sú pri moci červení alebo modrí.

Chorá spravodlivosť
Zdroj: miroslavzubek

Nový generálny prokurátor Jaromír Čižnár má hlavu strčenú hlboko v piesku. Doteraz nepovedal, čo si o tom všetkom myslí. Médiám zatiaľ neposkytol žiaden rozsiahlejší rozhovor a na verejnosti sa snaží nevystupovať. Zato bez váhania si osvojil návrh, aby vo funkcii špeciálneho prokurátora pokračoval človek, pod ktorého vedením prokuratúra zastavila vyšetrovanie viacerých káuz s politickým pozadím.

A do tretice súdy. Opisovať, ako tieto inštitúcie často neslúžia na zjednanie spravodlivosti, ale na zabezpečenie potrieb úzkej skupiny ľudí a rodín, je už takmer klišé. Sudcovia, ktorí sa nesprávajú eticky, sa obávať nemusia. Teda ak stoja na správnej strane. Veď hrozbu disciplinárnych trestov doteraz pocítili najmä sudcovia, ktorí sa „dopustili“ kritiky predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Ako z toho von?

Česká štátna zástupkyňa Lenka Bradáčová, ktorá u susedov stíha veľké ryby, v jednej diskusii povedala zaujímavú vec. Jeden človek nefunkčný systém nezmení, ale môže ho narušiť. Tak, že sa systém začne rúcať.

Na Slovensku budú čoskoro voľby predsedu Najvyššieho súdu. A príležitosť, aby sa na čelo sudcov postavil niekto, koho by mohli tí, ktorým ide o právo a poriadok, nasledovať. Zatiaľ nič nenaznačuje, že nástupca Štefana Harabina bude takou osobnosťou. Ako sa zdá, mocným v štáte súčasná situácia vyhovuje.