Pokus opozície odvolať premiéra síce v parlamente nevyšiel, no jej poslanci organizujú na piatkový večer demonštráciu. KDH prišla s prípadom ďalšieho výrazného predraženia a SaS avizovala, že nájde ďalšie. Je z čoho vyberať. Smer-SD dlhé roky toleroval plytvanie v nemocniciach napriek tomu, že o ňom dostával od médií a tretieho sektora podrobné informácie.
Navyše v odvetví cítiť vplyv nielen podpredsedu parlamentu Pavla Pašku, ale aj a údajného sponzora Smeru-SD, vplyvného podnikateľa Juraja Širokého. Skutočnosť, že dodávateľ CT-čka, spoločnosť Medical Group SK sídli na rovnakej adrese ako jeho firmy, je len jedným kamienkom v mozaike.
Médiá v minulosti špekulovali, že J. Široký by mal kontrolovať polovicu zdravotnej poisťovne Dôvera. Zvyšné akcie má oficiálne finančná skupina Penta. Podnikateľ to popiera a hovorí, že v zdravotníctve nepodniká vôbec. Za partnera Penty v Dôvere sa označuje advokát Daniel Futej.
TREND 45/2014
Cyperská pavučina
Širokého teritórium nie je úplne jasne ohraničené, no po jeho kontúrach sa dá pátrať práve cez Dôveru. Napríklad cez cyperskú firmu, ktorá spravuje materskú firmu Dôvery Prefto Holding. Riaditeľkou tejto spoločnosti a zaujímavou postavou v koláži firiem je Cyperčanka Xenia Xenophontos.
Žena s rovnakým menom má pod palcom ďalšie dve aktivity súvisiace s menom J. Široký. X. Xenophontos stojí aj v pozadí IT firmy bit-Studio Bratislava. Je riaditeľkou cyperskej firmy, ktorá má cez ďalšiu slovenskú spoločnosť v bit-Studiu dominantný vplyv. J. Široký sa k bit-Studiu donedávna priznával, no podľa jeho hovorcu Mareka Trubača ju teraz predal majiteľovi, „o ktorého majetkovom pozadí nemá žiadne informácie“.
X. Xenophontos je aj riaditeľkou firmy Forestall trading, ktorá diskrétne vstúpila do stavebnej firmy Doprastav. Stalo sa to teraz na jeseň po tom, ako Doprastav požiadal o reštrukturalizáciu. Forestall vo vzťahu k Doprastavu nahradil inú schránkovú firmu z Veľkej Británie, ktorá má tiež väzby na X. Xenophontos. V Doprastave sa viackrát zmenili majitelia. Firma sa už dlhšie topí vo finančných problémoch. Na konci zostala vlastníkom novozaložená eseročka Irol, ktorú síce vlastní jeden z pôvodných majiteľov Doprastavu Dušan Mráz, no v pozadí sa skrývajú ďalší hráči, pravdepodobne oligarchovia.
Matka Doprastavu Irol má z Forestallu pôžičku, ktorej istina má podľa registra záložných práv maximálnu hodnotu 13 miliónov eur. Tieto peniaze pravdepodobne skončili v Doprastave. Podľa Registra účtovných závierok mu matka požičala vlani 10 miliónov.
Čiže „Cyperčania“ požičali Irolu a ten zase Doprastavu. Úroková sadzba 10-miliónovej pôžičky Doprastavu je 8,5 percenta ročne. Záhadní vlastníci sú v pozícii záložného veriteľa. Založené sú akcie Doprastavu aj obchodný podiel v jeho matke. Predmetom zálohu sú napríklad práva na vyplatenie podielov na zisku či úrokov. Keďže sa Doprastav dostal do reštrukturalizácie, je otázne, ako sa bude táto pôžička splácať. Doprastav na túto tému s TRENDOM nekomunikuje.
Ako silný muž v pozadí Doprastavu sa v odvetví najčastejšie vlani spomínal lobista blízky slovenskému premiérovi Miroslav Výboh, no popri ňom aj Jozef Brhel a Juraj Široký. Všetci traja to odmietajú. Prítomnosť X. Xenophontos môže byť vysvetlením dohadov, ktoré sa vedú v stavebnom odvetví – že Doprastav a Širokého Váhostav-SK sa spoja do jednej skupiny.
V mene X. Xenophontos sa teda spájajú najmenej tri firmy s utajeným pozadím, napojené na verejné zdroje, každá z iného odvetvia. Doprastav patrí od vlaňajších zmien vo verejnom obstarávaní k najúspešnejším stavebným firmám, bit-Studio po nástupe vlády R. Fica posilňuje svoju pozíciu v informatizácii verejnej správy a kultúrneho dedičstva a Dôvera je jednou z najziskovejších firiem v zdravotníctve.
Zuzana Zvolenská
Slovenská vetva
Na slovenskej strane toto čudesné portfólio prepájajú právne kancelárie Daniela Futeja a Juraja Kovala. Futejova advokátka Radoslava Sláviková Geržová je v dozornej rade Doprastavu odvtedy, čo sa v ňom zahmlila vlastnícka štruktúra. R. Sláviková Geržová je zároveň aj v Dozornej rade Medical Group SK, ktorá sa smutne preslávila predajom dvojnásobne predraženého CT prístroja piešťanskej nemocnici.
R. Sláviková Geržová je tiež v orgánoch dánskej skupiny Falck, ktorá prevádzkuje záchranné služby. Podľa informácií TRENDU sa v roku 2009 J. Široký zaujímal o spoluprácu s Falckom. Dánska firma vtedy na otázku, či sa s J. Širokým stretla, odpovedala neurčito, J. Široký vôbec. Akcionármi napokon zostali Dáni.
Druhá advokátska kancelária, ktorej šéfuje Juraj Koval, zase spája Dôveru s Medical Group SK. J. Koval je členom dozornej rady Medical Group SK. Pri zlučovaní poisťovní Dôvera a Apollo bol likvidátorom jednej zo zanikajúcich firiem. Advokát na otázky TRENDU do uzávierky neodpovedal.
Nie všetky tieto konexie musia znamenať, že je za nimi J. Široký. Futej & Partners je štandardná advokátska kancelária, ktorá si na svojej stránke uvádza prácu pre početných zahraničných klientov, čo môže byť aj prípad X. Xenophontos. Pravda je aj to, že cyperské schránkové firmy často spravujú aj viacero klientov. D. Futej hovorí, že firmy bežne dosadzujú advokátov, ktorí ich zastupujú, do orgánov svojich firiem.
„Tak je to aj v prípade doktorky Geržovej, ktorá v minulosti i dnes zastupovala záujmy spoločností v ich orgánoch, často vecne a personálne nesúvisiacich,“ hovorí D. Futej. Advokátku si spomínané firmy podľa neho vybrali vzhľadom na jej odbornosť v oblasti medicínskeho a stavebného práva, ktorým sa dlhodobo venuje.
Kde je skrytý „vývar“
V kauze predraženého CT-čka, o ktorej ako prví informovali televízia Markíza a denník Sme, treba dopovedať ešte jeden dôležitý detail. Firma Medical Group SK, ktorá bola v pozícii dodávateľa pre piešťanskú nemocnicu, pravdepodobne nie je tou časťou dodávateľskej reťaze, v ktorej sa ukrýva ten najväčší „vývar“. Dva nezávislé zdroje pre TREND povedali, že marža Medical Group SK nepresahovala 20 percent. Dvojnásobné predraženie sa preto muselo skryť inde. Zdroje hovoria, že predražený ho nakupovala už Medical Group SK, konkrétne od výhradného distribútora techniky Phillips, od spoločnosti S&T Slovakia.
Vzhľadom na bežnú prax v slovenskom verejnom obstarávaní sa dá očakávať, že ak chcel niekto ťahať z tohto nákupu špinavé peniaze, mohol si ich pýtať od S&T Slovakia. Prečo je tento detail dôležitý? Lebo aj ten znižuje váhu predsedu parlamentu P. Pašku v celej kauze a poukazuje na to, že v nákupoch štátnych nemocníc sa kradne bez ohľadu na to, či sú hlavní aktéri cez Obchodný register prepojení na súčasných politikov. S&T Slovakia na otázky TRENDU nereagovala.
Prepojenie P. Pašku na Medical Group SK je šikovná marketingová zbraň opozície, ktorej palebnú silu zvyšuje ešte aj účasť rapera Ega, odvolanie ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, podpredsedníčky parlamentu Renáty Zmajkovičovej a zrušený Paškov koncert pri príležitosti 17. novembra, na ktorom pre túto kauzu odmietli vystúpiť viacerí umelci. Do toho sú tu komunálne voľby a 25. výročie konca totality. Podstata problému je ale v tom, že v zdravotníctve funguje zabehnutý systém úmyselného predražovania, na ktorý dlhé roky poukazujú neziskovky aj médiá.
Nový minister Viliam Čislák
Smer si zakrýva oči
Mimovládky Transparency International (TIS) a INEKO v roku 2012 zverejnili štúdiu, podľa ktorej nemocnice rozdelili takmer 70 percent hodnoty zákaziek v tendroch s jedným účastníkom. V ďalšej analýze TIS porovnala ceny kupovaných CT-čiek v rôznych slovenských a českých nemocniciach v období rokov 2008 – 2012 a aj z tohto porovnania vzišli početné 1,5- až dvojnásobné cenové rozdiely.
Doktor Alan Suchánek a zdravotná sestra Magda Kovačičová podľa vlastných slov na pripravovaný nákup predraženého prístroja v Piešťanoch upozorňovali. Hovoria, že namiesto pomoci ľudia z rezortu odpovedali nepriamymi vyhrážkami. Úrad vlády nereagoval podľa nich vôbec.
Aj TREND už v roku 2007 upozornil na početné predražené nákupy zdravotníckej techniky. Nemocnice zákazky prideľovali takmer výlučne bez verejnej súťaže a často o desiatky percent drahšie, ako ponúkali v tom čase iné firmy na trhu. Aj vtedy získavala zákazky firma blízka P. Paškovi. Spoločnosť Neomad vlastnil a vlastní Dušan Mach, ktorý bol až do roku 2011 v orgánoch skupiny Medical Group SK. Ide o Paškovho dlhoročného obchodného partnera a suseda v košickom Mestskom parku. Vo viacerých firmách po ňom prebral konateľstvo alebo obchodné podiely.
TREND v článku uviedol aj to, že s nemocnicami o nákupoch komunikoval poradca ministra zdravotníctva a košický podnikateľ s produktmi pre oftalmológiu Juraj Šutta, ktorý neskôr koordinoval eurofondy. Vtedajší minister zdravotníctva Ivan Valentovič na otázku, kto mu ho odporučil, odmietol odpovedať.
Vláda Roberta Fica mala množstvo informácií o mrhaní peňazí v slovenských nemocniciach. To, že tieto informácie ignorovala, teraz zapríčinilo, že sa vyťahujú a budú vyťahovať nové a nové prípady plytvania. Pre novinárov a opozičných poslancov je to o to ľahšie, že zdravotnícky prístroj je typ zákazky, ktorá je napriek vysokej hodnote ľahko porovnateľná. Nie je to ako pri zložitých dopravných stavbách či informačných systémoch, ktorých cenu je objektívne porovnať omnoho ťažšie. Zdravotnícka technika sa nakupovala aj z eurofondov, nad ktorými mal rezort Z. Zvolenskej ešte väčšie páky.
Riaditeľ mimovládnej organizácie INEKO Peter Goliaš hovorí, že kradnutie v nemocniciach patrí medzi najväčšie príčiny plytvania v zdravotníctve. Popri ňom spomína príliš vysokú spotrebu liekov a slabú prevenciu chorôb.
Ako vzniklo spojenectvo
Ako vôbec vzniklo spojenectvo Penty a právnika D. Futeja v Dôvere? Bolo to za prvej Ficovej vlády. Penta, ktorá sa etablovala v nemocniciach a v súkromných zdravotných poisťovniach za predchádzajúcich vlád Mikuláša Dzurindu, sa dostala pod tlak. R. Fico sa mohol oprieť aj o škandály, ktoré sprevádzali vzostup Penty a reformné kroky ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Tie umožnili okrem iného rozmach súkromných zdravotných poisťovní či lekárenskej siete Penty Dr. Max.
Súbor Zajacových legislatívnych zmien narazil na rozpory v koalícii, no napokon zaň zahlasovali poslanci opozičného HZDS. O kupovaní či podplácaní zákonodarcov vtedy hovorili viacerí politici vrátane Pavla Ruska a Vladimíra Mečiara. Spomína sa aj v spise Gorila a na portáli WikiLeaks. Penta však podozrenia z kupovania poslancov odmieta.
Za prvej vlády Smeru mala Penta čo robiť, aby si svoj zdravotnícky biznis ochránila. Hrozbou bol najmä pripravovaný a neskôr aj dočasne presadený zákaz zisku. Vlani v prípade Dôvery dosiahol zisk po zdanení takmer 50 miliónov eur.
Podľa zdrojov z odvetvia chcela Penta z krízovej situácie vykľučkovať tak, že sa so smeráckymi podnikateľmi o zisky v zdravotníctve podelí. V tom čase bol na predaj 51-percentný akciový podiel v zdravotnej poisťovni Apollo. Ponúkala ho zdravotnícka skupina Agel podnikateľa Tomáša Chreneka. Minoritu vlastnila Penta. Tá podľa informácií TRENDU chcela za partnera v Apolle J. Širokého v nádeji, že tým odvráti tlak zo strany štátu. Následne chcela Apollo a Dôveru spojiť a ponechať si v nich polovičný podiel. To sa aj stalo. Druhú polovicu vlastní cyperská firma Prefto Holding, za ktorou je spomínaná správkyňa X. Xenophontos.
Jediným dôvodom, prečo Penta pristúpila na spoluprácu s Preftom, bola skutočnosť, že Prefto získalo od Agelu majoritu, vysvetlil D. Futej. „Preto logicky Penta musela spolupracovať s Preftom v záujme riadneho fungovania poisťovne. Bez Prefta nedokázala Penta v Apolle nič presadiť,“ hovorí D. Futej.
Smer začal neskôr presadzovať vyvlastnenie poisťovní, čo sa mu však doteraz nepodarilo. V hre bol aj rozchod s Preftom. Penta od neho chcela odkúpiť jeho podiel, napokon sa nedohodli.
Premiér Fico „zostrelil“ ministerku Z.Zvolenskú a podpredsedníčku NR SR R.Zmajkovičovú. Teraz poľujú na neho. Zdroj: SITA/Martin Havran
Komu patrí Medical Group SK?
Agel v Česku a v menšom objeme aj na Slovensku prevádzkuje sieť nemocníc. Za prvej Ficovej vlády bol omnoho silnejší. Popri nemocniciach a poisťovni Apollo vlastnil aj spoločnosť Martek Medical SK – firmu, ktorá neskôr zmenila názov na Medical Group SK a dnes je známa z kauzy predraženého CT-čka. V roku 2011, v medziobdobí medzi vládami R. Fica, však hovorkyňa Chrenekovej zdravotníckej skupiny TRENDU uviedla, že Martek Medical SK „nie je od 7. júla členom skupiny Agel“.
Ľudia prepojení na P. Pašku, ktorý v tejto a ďalších firmách vlastnil podiel pred tým, ako vstúpil do vrcholovej politiky, boli však v orgánoch firmy aj za čias Agelu. Personálne väzby v kombinácii s nárastom tržieb a ziskov Agelu a s vládnutím Smeru mohli znamenať, že P. Paška sa vo firme angažoval aj ako poslanec NR SR. I keď on to odmieta.
Po odchode Agelu zo zdravotnej poisťovne má Dôvera nejasné majetkové pozadie a Medical Group SK úplne utajené. Firmy spravujú právnici J. Koval, R. Sláviková Geržová a D. Futej.
O tom, či má v odvetví väčší vplyv P. Paška alebo J. Široký, sa vedú polemiky. P. Paška je vo všeobecnosti považovaný za Širokého človeka. Podobne ako Z. Zvolenská. A je tu ešte jeden fakt. Keď P. Paška vstupoval do politiky, jeho biznis nevyzeral zďaleka tak lukratívne, ako sa tieto firmy javia dnes.
Eseročka so zvláštnym názvom Fakon sa premenovala na Arcen a skončila v konkurze s dlhom voči štátnej Slovenskej konsolidačnej banke, ktorý presahoval 114 miliónov korún (pri vtedajšom kurze necelé tri milióny eur). „Ako človek zodpovedný za manažérske aktivity som mal inak odhadovať situáciu, najmä mieru rizika či cudzie zdroje,“ hodnotil vtedy svoj neúspech P. Paška. Bez skupiny Agel a politického krytia by sa podnikatelia s prívlastkom „paškovci“ v biznise pravdepodobne tak ďaleko nedostali.
Vzhľadom na prítomnosť advokátov sa dá predpokladať aj krytie zo strany J. Širokého. Jeho vplyv v zdravotníctve naznačuje aj skutočnosť, že podľa ďalšej analýzy TIS z minulého roka bol jeho Váhostav najúspešnejšou firmou v rekonštrukcii nemocníc.
Našiel sa majiteľ
Krátko pred uzávierkou právnik Juraj Koval poslal stanovisko, v ktorom tvrdí, že jediným vlastníkom Medical Group SK je on. Kritizuje vedenie spoločnosti Medical Group SK za to, že sa zúčastnila tendrov CT, ktoré nesúvisia s jej náplňou práce. Tou je podľa J. Kovala distribúcia liekov a zdravotníckeho materiálu. „Aj preto zvolávam na zajtrajší deň rokovanie príslušných orgánov spoločnosti Medical Group Europe, Praha a Medical Group SK za účelom odvolania generálnej riaditeľky a predsedníčky predstavenstva z funkcií v týchto spoločnostiach a tiež k ďalším personálnym zmenám,“ uviedol v utorok J. Koval.
Ak je pravda, že J. Koval je jediným vlastníkom, zmena musela nastať nedávno. Ešte v júni to tak nebolo. Vyplýva to zo zápisnice z valného zhromaždenia firmy, ktorá cez ďalšiu spoločnosť vlastní Medical Group SK. J. Koval ako šéf predstavenstva vítal zástupcov dvoch akcionárov z Cypru a Belize a diskutoval s nimi napríklad o účtovnej závierke. Stanovisko zaslala aj Medical Group SK. Tvrdí v ňom, že na zákazke má minimálnu maržu a stroj spolu s doplňujúcimi službami predražený nie je.
Vydavateľstvo TREND Holding vlastní spoločnosť V3 Media Holdings patriaca k finančnej skupine Penta.