Šéf Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu Roman Karlubík však upozorňuje, že slovenská chémia sa na nový prílev investícií musí vyzbrojiť aj inovatívnym nadšením. A stoja pred ňou aj iné výzvy – nájsť dostatok nových pracovníkov či zvládnuť tlak vlády na zvyšovanie platov.
Prečo slovenská základná chémia nerastie tak dynamicky ako niektoré iné brandže domácej chémie?
Základná chémia je investične veľmi náročná. Rozbehnutie či zmodernizovanie výroby chemických surovín a polotovarov je oveľa drahšie, ako postaviť napríklad fabriku na plastové dielce do automobilov. Do základnej chémie investujú len veľkí strategickí investori a pretože sú to drahé projekty, realizujú ich len v teritóriách, kde je to naozaj najvýhodnejšie. Európa už dávno stratila post lídra svetovej chémie, pretože tu máme najprísnejšie ekologické i pracovnoprávne normy. Podiel Európskej únie na celosvetovom predaji chemických výrobkov sa medzi rokmi 2005 až 2015 prepadol z 28 na 15 percent. Podiel k ekológii benevolentnejšej Číny, naopak, stúpol z 12 až na 40 percent. Jednoducho nové dopyty po chemických výrobkoch si odkrajujú iné časti sveta a Únia si drží len kontrakty na sofistikovanejšie produkty s vyššou pridanou hodnotou. No očakávame, že aj v Európe sa bude opäť viac investovať do chémie. To, čo z nej v ostatných rokoch odchádzalo do Ázie, sa začne vracať. Ba už sa aj vracia.
Vďaka čomu?
Nový americký prezident Donald Trump síce vystupuje proti ekologizácii priemyslu, ale v Amerike a v posledných zhruba troch rokoch už aj v Číne a ostatnej Ázii reálne dochádza k sprísňovaniu ekológie i bezpečnosti práce. Rozdiely v nutných investíciách do týchto oblastí medzi Európou a ostatnými časťami sveta sa zmenšujú. Lebo ak chcú mimoeurópske chemičky vyvážať svoje produkty do Európy, musia tiež spĺňať vyššie európske nároky. Hlavne Čína reaguje aj na viaceré vážne havárie, ku ktorým v jej chémii prišlo. Američania tiež po čoraz častejších hurikánoch sprísňujú bezpečnosť svojich chemičiek. To všetko ich stojí peniaze navyše, a tak sa podmienky na investovanie celosvetovo vyrovnávajú. Preto sa investície budú vracať aj do základnej európskej chémie. My na Slovensku musíme byť na tento návrat investícií vhodne pripravení tým, že eliminujeme naše terajšie slabiny.
Aké sú tie slabiny?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?