Politika vždy ide na úkor efektívnosti. To je dôvod, prečo štátne podniky nedokážu konkurovať súkromným firmám zameraným na dosahovanie cieľov. Nakoniec ostávajú pôsobiť iba tam, kde konkurencia neexistuje alebo je minimálna. Ako napríklad v zdravotníctve.
Polovičný podiel na nemocničnej sieti a viac ako polovičný podiel na trhu zdravotného poistenia naznačuje, že slovenské zdravotníctvo má v moci štát. Nielen polovične, ale na sto percent. Dôvod je jednoduchý – proti konkurencii, ktorá tlačí na efektívne využívanie zdrojov, sa dokáže účinne brániť. Zo svojho podnikania dosahuje síce masívne straty, no vie ich pokrývať nelimitovanými vládnymi dotáciami a kapitálovými injekciami. Vytvára tak svet, kde pre jedny firmy platia trhové pravidlá a pre druhé neplatia takmer žiadne pravidlá. Stačí byť politicky lojálny a financovanie je nablízku.
Problémom však je, že nesystémové financovanie pochádza z daní všetkých. Ľudia si najprv zaplatia zdravotné odvody a následne sa ďalšia časť z ich daní pošle do zdravotníctva na oddlženie štátnych nemocníc či rekapitalizáciu štátnej zdravotnej poisťovne. A takto to ide dookola, rok po roku a sľub po sľube, že je to už naposledy. Jednoducho, štátne podnikanie v takej spolitizovanej oblasti, ako je zdravotníctvo, je stelesnením plytvania verejnými zdrojmi. O to ťažšie sa pozerá na stovky miliónov vylietavajúcich von oknom v čase, keď prudko rastie inflácia a reálne príjmy ľudí aj firiem klesajú závratným tempom. V tomto čase sa však štátu darí, keďže na dani z pridanej hodnoty dosahuje rekordné príjmy. Výdavky štátu tak budú väčšie než kedykoľvek predtým. Tou dôležitou otázkou bude schopnosť štátu dodatočné peniaze míňať správne a efektívne.
Viac ako polovica barometristov TRENDU odpovedala, že dodatočné zdroje by mali smerovať na investície do školstva či zdravotníctva. Paradoxne práve do týchto oblastí minister financií investovať neplánuje vôbec či len obmedzene. Rozpočet pre kapitolu vysokého školstva a zdravotníctva je nižší, ako bol v minulom roku. Ak niekde bude míňať, tak najskôr na vlastné projekty Igora Matoviča alebo pokrývanie ďalších dlhov štátnych podnikov. Podľa informácií zo sektora zdravotníctva štátna poisťovňa bude potrebovať ďalšiu záchranu už v lete a štátne nemocnice si nakopili nový dlh takmer v rovnakej výške, v akej bude aktuálne znížený.
Napriek veľkému marketingu a ešte väčší sľubom aj pre slovenskú vládu platí pamätný výrok Viktora Černomyrdina. Prvý šéf Gazpromu a najdlhšie slúžiaci predseda ruskej vlády bol známy svojimi aforizmami, z ktorých sa jeden nezabudnuteľne zapísal do dejín Ruska a môže aj do dejín Slovenska. „Chceli sme to tak dobre, ako sa len dá, no dopadlo to tak ako vždy,“ povedal V. Černomyrdin.