Ak to myslela tak, že je najnezávislejšia, lebo od slovenskej policajnej inšpekcie nič nezávisí, potom mala analýza i hovorkyňa pravdu.
Zdroj: Danglár
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Jeden príklad za všetky. Svojho času vodič Úradu na ochranu verejných činiteľov predložil dôkazy, že sa v úrade „s vedomím nadriadených vo veľkom kšeftovalo s benzínom“. Skôr, než sa tým začala zaoberať policajná inšpekcia, minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil, že úrad ochraňujúci verejných činiteľov „patrí medzi najlepšie na svete“ a že vodič, ktorý tvrdí niečo iné, tak sa „iba mstí a prská ničím nepodložené informácie a invektívy“.
Povedal to minister, ktorý priamo zodpovedal za úrad, kde sa podľa svedka kradlo. Počul to aj šéf inšpekcie, ktorá mala podozrenie vyšetriť. Šéf rezortu, ktorý bol zainteresovaný na tom, aby inšpekcia nič nezistila, mohol kedykoľvek nechať odvolať jej šéfa, keby – napriek jasnému zadaniu od ministra – predsa len prípad vyšetroval. Takáto inšpekcia je vraj „najnezávislejšia v rámci Európskej únie“.
Ešte donedávna by evidentný nezmysel, s ktorým prišlo Kaliňákovo ministerstvo, stačil na to, aby všetci zrazili opätky. Ale dnes už minister vnútra taký mocný nie je. Preto musel akceptovať, že koalícia postavenie policajnej inšpekcie zmení.
Už nebude podliehať jemu, ale dostane sa pod iný orgán: buď pod Generálnu či špeciálnu prokuratúru, alebo sa zriadi nová inštitúcia – niečo na spôsob generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov, ako majú v Česku. Problém je, že náš problém to ešte nevyrieši.
Zaradenie inšpekcie pod ministerstvo vnútra bolo neudržateľné od chvíle, keď republika začala podliehať Európskemu súdu pre ľudské práva. Napriek tomu pretrvalo dlhé roky, hoci bolo jasné, že inšpekcia objektívne nie je nezávislá, lebo podlieha ministrovi a neexistujú žiadne inštitucionálne záruky proti tlakom zo strany policajných šéfov.
Premiestnením pod Generálnu prokuratúru alebo vznikom nového orgánu by sa inšpekcia objektívne nezávislejšou stala. Lenže jej pôsobenie sa zmení iba v prípade, ak bude nezávislou aj subjektívne: keď svoju nezávislosť uplatní aj v praxi. Čo je oveľa ťažšie, ako prijať nový zákon.
Šéfom inšpekcie by sa musel stať niekto, kto by predstavoval poruchu v systéme a od svojich ľudí by vyžadoval, aby pracovali podľa zákona. Taká porucha v systéme sa zatiaľ na vedúce miesto v polícii a prokuratúre ešte nedostala.
Pravdepodobnosť, že sa tak stane práve v inšpekcii a práve za tretej vlády Roberta Fica, nie je príliš veľká, ale s politikou je to ako s počasím. Nedá sa predpovedať, kedy a kde frontálna porucha vznikne, ale všetci vieme, že k nej dochádza.