Okrem všetkého zlého, čo kovid priniesol, mal aj niekoľko pozitív. Jedným z nich je urýchlenie digitálnej transformácie, druhým pozitívom môže byť vedecký pokrok súvisiaci s bojom s vírusom. Vedci sa dokázali spojiť v mohutnej ofenzíve podporenej nemalými finančnými zdrojmi, ktoré pochádzajú od vlád, ale aj od súkromného sektora. Po deviatich mesiacoch od začiatku pandémie sa zdá, že vakcíny sú pripravené na použitie.
Napriek tomu, že vakcíny sa už vyrábajú a dokonca sa nimi v Rusku a Číne očkuje, vedecké potvrdenie ich účinnosti prišlo až v druhej polovici novembra – no nie z východného, ale zo západného sveta. Náročné tretie fázy klinického skúšania potvrdili optimizmus, že očkovacie látky sú účinné, a to minimálne pri prvých troch vakcínach. Účinnosť je vysoká aj u starších ľudí, takže niet pochýb, že vakcíny sa stanú zlomovým bodom v boji s vírusom.
Víťazstvo však nie je na dosah. Bude trvať roky, kým sa vytvorí kolektívna imunita. Potrebný prah očkovania nad hranicou 70 percent je v súčasnosti výrazne vzdialený. Dôvodom je obrovský rozdiel medzi napredovaním vedy a napredovaním spoločenského myslenia. Progres vo vede vyvažuje strata dôvery v lídrov a ich schopnosti krízu zvládať. Donald Trump so svojou podporou konšpiračných teórií, rozdeľovaním spoločnosti a útokom na každého, kto má iný názor, dlhodobo podporoval nedôveru vo vedecké myslenie. Ale nie je to len Donald Trump, takých trumpov sa dá nájsť dosť v mnohých krajinách sveta aj na Slovensku.
Pre demagógiu politikov aj pre väčší priestor sociálnych sietí v živote ľudí je postoj verejnosti zmätený. Môže trvať roky, kým sa vytvorí všeobecne kladný postoj k vakcínam. Ťaživosť kovidu však volá po rýchlej aplikácii plošného očkovania. Ak sa má dostaviť rýchly úspech, očkovanie nebude môcť byť dobrovoľné. Ak bude povinné, vyžiada si ďalšie sociálne aj politické napätie.
Austrálsky Qantas však ukazuje cestu. Najväčšia letecká spoločnosť v krajine ohlásila, že pre medzinárodné lety bude požadovať zaočkovanie všetkých pasažierov. Podobné „dobrovoľne – nasilu“ sa môže aplikovať v mnohých ďalších štátoch a mnohých ďalších oblastiach fungovania spoločnosti. Ak sa takýto prístup osvedčí, už na konci budúceho roka môže byť vírus pod kontrolou. Dovtedy však bude treba opäť poslúchať vedcov a ich odporúčania. Napríklad zaviesť epidemiologické semafory. To však nejde dokopy s mentalitou Donalda Trumpa.