Pandémia koronavírusu, ktorá trvá už rok, na Slovensku najviac zasahuje najmä malé a stredné podniky. Tie u nás tvoria 99,9-percentný podiel z celkového počtu podnikateľov. Najväčší problém majú s poklesom objednávok, so splácaním záväzkov a s udržaním cash flow. Medzi najohrozenejších patria najmä firmy z odvetvia cestovného ruchu a začínajúci podnikatelia. Mnohí bez pomoci štátu ekonomicky neprežijú, treba ich výraznejšie podporiť, a to rôznymi formami.
Záchranné koleso stále chýba
Celkovo bolo podľa Slovak Business Agency (SBA) v roku 2020 na Slovensku 597 171 malých a stredných podnikov (MSP), z toho 56,8 percenta fyzických osôb podnikateľov a 43,2 percenta právnických osôb. Tie dávajú prácu v podnikovej ekonomike takmer trom štvrtinám ľudí (74 percentám).
Títo podnikatelia dlhodobo volajú po zmene prístupu štátu k ich podpore. Vyplýva to z februárového prieskumu SBA v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska (ZPS) a Slovenským živnostenským zväzom (SŽZ). V ňom firmy poukazovali na pretrvávajúcu nespokojnosť s podpornými opatreniami v našej krajine v čase pandémie. Myslia si, že ich hlasy nie sú vypočuté dostatočne.
„Následky koronakrízy navrhujú riešiť najmä odpustením sociálnych odvodov a zvýšením príspevku na náhradu poklesu tržieb. Odporúčajú zaviesť dotácie na ďalšie fixné náklady a zvýšenie výšky priamej dotácie na úhradu nájomného,“ hovorí riaditeľ sekcie národných a medzinárodných programov SBA Marián Letovanec.
Tento názor potvrdzuje aj generálna sekretárka SŽZ Miriam Bellušová. Doteraz však podľa nej odpustili len odvody za apríl 2020, pričom po kompenzácii fixných nákladov podnikatelia márne volajú už od jesene.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?