Českí sporitelia si pri hľadaní najlepšieho zhodnotenia voľných úspor môžu okrem tradičných bankových domov vyberať aj zo štrnástky kampeličiek –českých sporiteľných a úverových družstiev. Oproti bankám ponúkajú násobne vyššie úroky, takže sa im v ostatných rokoch darí zdvíhať objem vkladov. Podľa štatistických dát Českej národnej banky mali klienti v družstvách ku koncu marca tohto roka uložených vyše 20 miliárd českých korún. Za posledné tri roky sa suma takmer strojnásobila. Počet „družstevníkov“ stúpol počas prvého tohtoročného štvrťroka o viac ako tri tisícky a presiahol 37-tisíc členov. Takmer všetky odložené peniaze – 97 percent – sú chránené českým Fondom poistenia vkladov.

Česká centrálna banka v poslednej správe o finančnej stabilite však upozorňuje, že kampeličky sa už dlhší čas sústreďujú skôr na rizikovejších klientov. „Hypotézu podporuje vysoký podiel zlyhaných klientskych úverov, ktorý v marci 2011 tvoril 11,5 percenta, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s bankami,“ konštatuje česká banka bánk. K tomu družstvá vykazujú pomerne „znepokojivú hodnotu nízkeho krytia zlyhaných úverov opravnými položkami“. No banka pripomína, že tento fakt môže tlmiť v sektore štandardná požiadavka založenia nehnuteľnosti pri poskytnutí úveru.

Hoci družstvá sa na celkových vkladoch aj úveroch nepodieľajú ani percentom, prílev peňazí do sektora s vysokým podielom zlyhaných úverov sa centrálnej banke nepozdáva. Upozorňuje, že prípadné problémy družstiev by sa mohli prejaviť aj na ostatných častiach finančného systému. „Ak by prišlo k významnejším systémovým problémom vo väčšine družstiev a sporitelia by sa obrátili na Fond poistenia vkladov, prostriedky tohto fondu by na výplatu všetkých náhrad nemuseli stačiť,“ dodáva ďalej banka v správe. Na konci minulého roka totiž fond disponoval sumou zhruba 18 miliárd českých korún.

České sporiteľné družstvá vs. banky
(%, rok 2010)

Českým družstvám sa darí lapať sporiteľov

PRAMEŇ: ČNB