V pondelok 12. septembra prišiel o ôsmej ráno do budovy Mestského súdu v Prahe 68-ročný Andrej Babiš ako jeden z dvoch obvinených v prípade údajného dotačného podvodu vo výške dvoch miliónov eur, ktorý sa týka jeho farmy a hotela Bocianie hniezdo pár desiatok kilometrov juhovýchodne od Prahy.

Začína sa najsledovanejší český proces desaťročia, v ktorom A. Babišovi hrozí až 10 rokov väzenia. Taký sledovaný, že sa na účasť v súdnej sieni museli vydávať vstupenky.

„Cítim sa nevinný. Je to politicky motivované trestné stíhanie,“ vyhlasuje pri príchode bývalý premiér a poslanec, v súčasnosti šéf opozičného hnutia ANO 2011. To je podľa prieskumov najpopulárnejšia politická sila v Česku s 30-percentnou podporou.

Sedem rokov a zmiznutie na Krym

Od momentu, keď sa v roku 2015 na základe článkov v českých médiách začala prípadom Bocianieho hniezda zaoberať polícia, ubehlo sedem rokov. Sedem rokov, počas ktorých bol oligarcha Andrej Babiš najviditeľnejšou postavou českej politiky.

Najskôr ako podpredseda vlády a minister financií, od decembra roku 2017 ako premiér, teda politicky najmocnejší muž Česka. Sedem rokov vyšetrovania bolo plných zvratov, keď sa už zdalo, že trestné stíhanie skončí a prípad sa nikdy neobjaví pred súdom, cez obnovené stíhania, nových svedkov a nakoniec predsa len súdne finále.

Súčasťou príbehu je aj dodnes nevyjasnený prípad „únosu“ jedného z pôvodných obvinených, teraz dôležitého svedka Andreja Babiša mladšieho. Ten bol v čase, keď už bol Babiš českým premiérom, podľa svojho tvrdenia v roku 2018 „unesený“ v sprievode ruského manžela svojej ošetrujúcej lekárky na Rusmi okupovaný Krym.

Tam ho údajní únoscovia držali mimo dosahu českej polície a predovšetkým novinárov. Polícia, ktorá sa zaoberala aj vyšetrovaním tohto činu, však prípad odložila.

Bruselský OLAF mal jasno hneď

Na rozdiel od tejto bizarnej krymskej odbočky je, naopak, prípad Bocianie hniezdo v podstate jednoduchou kauzou. Spoločnosť ZZN AGRO Pelhřimov bola v čase od 12. decembra 2005 do 15. februára 2008 súčasťou Babišovho holdingu Agrofert.

Vo februári 2005 zmenila formu vlastníctva. Bola prevedená anonymnými akciami na neznámeho majiteľa a premenovala sa na Bocianie hniezdo. Keďže už nebola súčasťou Agrofertu, mohla získať dotáciu z Európskej únie pre malé a stredné podniky.

A. Babiš sám neskôr vyhlásil, že akcionármi boli v tom čase jeho dve dospelé deti z prvého manželstva a brat jeho súčasnej manželky, neskôr zrejme aj ona sama.

Farma získala dotáciu dva milióny eur, ktoré pokryli zhruba desatinu nákladov rekonštrukcie na luxusný hotelový rezort a reprezentačné sídlo Andreja Babiša. Po piatich rokoch, keď vypršali dotačné podmienky eurofondov, spoločnosť zanikla fúziou s firmou Imoba, ktorej jediným akcionárom je spoločnosť SynBiol, vlastnená Andrejom Babišom. Opäť sa tak stala súčasťou Babišovho holdingu.

Je to pomerne jednoduchá schéma dotačného podvodu. Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý Únia zriadila práve na stráženie peňazí európskych daňových poplatníkov, bol s vyšetrovaním za necelé dva roky hotový.

Na konci roka 2017 zaslal svoje nálezy českým úradom aj Európskej komisii a jednoznačne potvrdil, že šlo o dotačný podvod. OLAF označil v správe A. Babiša ako hlavnú postavu celého podvodu.

OLAF označil za zodpovednú z podvodu aj Janu Mayerovú, v súčasnosti Nagyovú, ktorá stála pred pražským mestským súdom ako hlavná obvinená. Hoci Babiš označil OLAF za skorumpovanú organizáciu, v roku 2018 celú sumu dotácie vrátil. S dodatkom, že to neznamená priznanie dotačného podvodu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa