A nebolo to inak ani minulý rok. Do Prahy prišlo opäť viac hostí ako v predchádzajúcom roku – spolu 6,7 milióna. Pritom sa české hlavné mesto muselo vyrovnať s 38-percentným výpadkom ruskej klientely.

Až 90 percent ubytovaných návštevníkov bolo zo zahraničia, hostia len za prenocovania zaplatili podľa odhadov 800 miliónov eur. Ďalšie stámilióny minuli za doplnkové služby, jedlo, nákupy... Aby sme tieto čísla videli z trochu inej perspektívy, stačí jedno porovnanie – na celom Slovensku sa minulý rok ubytovalo 1,7 milióna hostí zo zahraničia, teda triapolnásobne menej ako v metropole Česka. Podľa toho centrum hlavného mesta ČR, samozrejme, vyzerá – v ktoromkoľvek ročnom období je pražské Staré Mesto preplnené turistami.

Praha je krásna, ale Česká republika má naozaj aj množstvo iných, rovnako zaujímavých, len nie takých známych turistických atrakcií. Ich výhodou je, že sa tam netreba predierať davmi ako v uliciach medzi Václavským námestím a Hradčanmi.

Krásne Posázaví a Kutná Hora

Ak by sme si predsa len nechceli nechať ujsť hlavné mesto, oplatí sa vycestovať aj kúsok zaň. Hneď za Prahou sa rozprestiera pôvabné a malebné Posázaví so známym zámkom Konopiště, v jeho blízkosti sú aj ďalšie pekné hrady a zámky.

Na svoje si teda prídu nielen milovníci peknej prírody, ktorou je Posázaví známe, ale aj histórie a architektúry. Napríklad hrad Český Šternberk patrí k najstarším hradom v Čechách a dodnes ho vlastní rodina Sternberkovcov, ktorí ho v roku 1241 založili. Doteraz má vonkajšiu gotickú podobu a patrí medzi najlepšie zachované hradné celky v Českej republike.

Šternberkovci vlastnia aj neďaleký zámok Jemništĕ, kde dokonca bývajú. Časť je prístupná verejnosti, romantické duše sa tu môžu aj ubytovať, zorganizovať oslavu alebo svadbu, bývajú tu aj pikniky v zámockej záhrade.

Za barokový klenot Posázaví je považovaný zámok Kácov, kde si možno okrem klasických zámockých priestorov pozrieť expozíciu historických rádií, ale aj motocyklov. Návšteva zámku sa dá spojiť s prehliadkou a posedením v Kácovskom pivovare alebo si možno urobiť výlet lodičkou po Sázave. Požičovňa je pod zámkom v Podskalí a v lete sa tu dá aj kúpať, je tu totiž trávnatá pláž so vstupom do vody.

Poznávať Posázaví z inej perspektívy – z konského chrbta zase možno na barokovej usadlosti v Beniciach, kde je žrebčín Favory. Tu chovajú slávne kladrubské kone, ktoré osedlávajú aj pre turistov. Dá sa tak urobiť krátky, ale aj celodenný výlet po okolí. Zámok Konopiště je odtiaľto 10 kilometrov, Slapská priehrada 15 a do Beníc sa dá dostať z Prahy autom za hodinu.

Kto má rád malebné historické mestečká, pre toho je pri Prahe určite výborným tipom Kutná Hora. Nie je tu síce žiaden hrad ani zámok, ale historické centrum je za ne bohatou náhradou – oceňuje ho aj UNESCO, od roku 1995 je zapísané v zozname jeho svetového kultúrneho dedičstva. V stredoveku bolo označované za striebornú pokladnicu českého kráľovstva, keďže sa tu ťažilo striebro.

História tu na návštevníkov dýcha na každom kroku a naozaj živú ju možno zažiť aj onedlho – 25. až 26. júna sa bude konať veľká gotická slávnosť Královské stříbření, počas ktorej si každoročne pripomínajú slávne tradície tohto kráľovského baníckeho mesta. Neďaleko Kutnej Hory, v Sedleci sa nachádza atrakcia pre silnejšie povahy – kostnica, ktorá sa preslávila tým, že aj interiérová výzdoba je urobená z ľudských kostí.

Česko, to nie je len Zlatá Praha. Ani zďaleka

Zdroj: Jarmila Horváthová

Rozprávkový juh

Vo svete je veľká komunita turistov, ktorá cestuje vyslovene za pamiatkami UNESCO. Ak k nim patríte, môžeme odporučiť putovanie Vysočinou a juhom Českej republiky. Napríklad v mestečku Třebíč je najucelenejšie židovské mesto na svete, ktoré sa nachádza mimo Izraela. Je unikátnym súborom 123 zachovaných domov, medzi ktoré patria aj dve synagógy, židovské múzeum, budova židovskej radnice, rabinátu, chudobinec, nemocnica a dve školy. Tri z nich sú zapísané ako pamiatky UNESCO a spája ich náučný chodník Po stopách opátov a rabínov.

Tridsaťpäť kilometrov od Třebíča sa nachádza ďalšia z českých pamiatok v zozname UNESCO – mestečko Telč. To sa preslávilo svojím krásnym historickým námestím, ktoré je lemované gotickými a renesančnými meštianskymi domami s podlubiami a bohato zdobenými štítmi. Kto už niekedy v Telči bol, môže potvrdiť, že má naozaj rozprávkovú atmosféru a pri štipke fantázie vráti návštevníka do čias renesancie.

Ako v rozprávke, presnejšie ako v rozprávke od Josefa Ladu si môžete pripadať, keď navštívite ďalšiu českú pamiatku UNESCO – mestečko Holašovice v južných Čechách. Dedinka je unikátnym príkladom toho, čo sa odborne nazýva „selské baroko“. Aj keď s barokom časovo nesedí – domy boli postavené až v 19. storočí.

Nikde inde v Európe ich však nenájdete toľko a také zachovalé ako práve v Holašoviciach. Keď sem prídete, ako by ste sa ocitli v obraze Josefa Ladu – úhľadné priečelia sedliackych domov so studňami pred obydliami, rybník (dokonca aj s vodníkom a tŕstím) na rínku v strede dediny – pastva pre oči aj pohladenie duše v dnešných uponáhľaných časoch.

Keď sme pri rozprávkach a južných Čechách, nedá sa obísť ani vodný zámok Červená Lhota, ktorý je označovaný za „najrozprávkovejší“ zámok v Česku. Určite dostal tento prívlastok aj pre svoj vzhľad s cukríkovo ružovo-červenou fasádou. Ale najmä preto, že drží prvenstvo v počte rozprávok a historických filmov, ktorým robil kulisu – nakrúcala sa tu Zlatovláska, Princezná na hrášku aj Svadby pána Voka.

V južných Čechách je, samozrejme, „must“ návšteva Českého Krumlova, ale ak chcete pokojnejšie, menej turistické, dobrým tipom je určite Třeboň, vzdialený od Krumlova zhruba 50 kilometrov. Sem už davy zahraničných jednodňových výletníkov, ubytovaných v Prahe, väčšinou nezájdu, čo len zvyšuje jeho pôvab.

Třeboň je vhodným miestom aj na niekoľkodňovú pohodovú dovolenku. Sú tu historické rašelinové a slatinné kúpele, podľa legendy sem chodil relaxovať aj známy šľachtic Petr Vok z Rožmberka. V posledných rokoch tu vybudovali aj moderný komplex kúpeľov Aurora s akvaparkom, slanou vodou a mnohými vodnými atrakciami.

Kto má radšej sladkú vodu, tej je v okolí Třebone tiež dosť. Mestečko sa nachádza v susedstve rybníka Svět a je známe ako centrum českého rybnikárstva. Nedávno tu otvorili aj expozíciu, ktorá sa mu venuje – Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví. Okrem chytania rýb, relaxu v kúpeľoch alebo v akvaparku sú v okolí bohaté možnosti aj na aktívny relax – sú tu napríklad ideálne terény na nie veľmi náročnú cykloturistiku.

Česko, to nie je len Zlatá Praha. Ani zďaleka

Zdroj: Profimedia.cz

Historický aj skalnatý východ

Zaujímavé ciele na návštevu sú aj v iných častiach Českej republiky – napríklad vo východných Čechách je to zámok Litomyšl, považovaný pre svoju sgrafitovú výzdobu za jednu z najkrajších renesančných stavieb strednej Európy – tiež patrí medzi pamiatky UNESCO. Litomyšl je známy aj ako mesto, kde sa narodil jeden z najznámejších českých hudobných skladateľov Bedřich Smetana.

Návštevy hodný je aj u nás málo známy zámok v Časlochoviciach s druhou najväčšou rytierskou sálou v Česku. Návštevníci si tu môžu prezrieť 20 miestností, ktoré okrem toho, že sú zariadené historickým nábytkom, sú dekorované aj množstvom osobných predmetov majiteľov, ktorými sú opäť Šternberkovci. Návštevník môže mať pocit, akoby len pred chvíľou odtiaľ odišli. Okolo zámku je rozsiahly park s jazierkom, minizoo, zvernica s bielymi danielmi a energiu po prehliadke si možno doplniť kalóriami v zámockej cukrárni.

Nie historický, ale prírodný skvost vo východných Čechách sú Prachovské skály v Českom raji. Pieskovcové skalné veže sú rajom skalolezcov, ale sú tu aj chodníky na nenáročné túry. Tie vedú cez rokliny, strže, úžľabiny, sú tu aj vyhliadkové miesta, odkiaľ je pekný pohľad na až 40 m vysoké skalné veže. V lete sa možno vykúpať v prírodnom kúpalisku U Pelíška, ktoré funguje už niekoľko desiatok rokov. Voda je tu síce studená, ale zaručene osvieži.  

Slovenskí turisti v Česku, českí na Slovensku

Slováci, ktorí chodia na výlety do Česka, veľmi často bývajú u svojich známych a príbuzných, ale stále rastie aj počet našincov v českých ubytovacích zariadeniach. Podľa údajov Českého štatistického úradu ich minulý rok prespalo v tunajších hoteloch a penziónoch toľko, koľko nikdy predtým. Ich počet prvýkrát prekročil pol milióna (564 496). To je o 14,6 percenta viac ako v roku 2014. V počte zahraničných návštevníkov Česka sú Slováci na druhom mieste za Nemcami.

A ako je to opačne? Česi tabuľku zahraničných návštevníkov Slovenska suverénne vedú, v roku 2015 ich počet v slovenských ubytovacích zariadeniach tiež prekročil pol milióna (509 700), čo je o 16,7 percenta viac ako v roku 2014. Slovensko dokonca v obľúbenosti predbehlo medzi českými dovolenkármi aj Chorvátsko.