Jedným zo symbolických miest „pražskej kaviarne“ je Forum Karlín, vzdialené len asi kilometer a pol od stredovekého centra Prahy. Tvorí komplex s vydavateľstvom Economia, sídlom tých najvychýrenejších „pravdoláskarských“ tlačovín a webov, ako je týždenník Respekt alebo Hospodářské noviny.

Tie vlastní miliardár Zdeněk Bakala, svojho času veľmi blízky ako Václavovi Havlovi, tak Karlovi Schwarzenbergovi, od ktorého napokon Respekt odkúpil. To, že práve tu, v dnes známom modernom koncertnom komplexe Fóra Karlín sa na druhé kolo volieb usídlil volebný štáb Petra Pavla, v sebe samo osebe malo veľkú symboliku.

Voľby proti oligarchovi Babišovi

Pre „pražskú kaviareň“ to bol v poradí už tretí pokus o presadenie „svojho“ kandidáta na Pražský hrad. Exminister zahraničných vecí a Havlov spolupracovník Karel Schwarzenberg, ktorého v závere kampane poškodil inzerát obviňujúci jeho rodinu z kolaborácie s nacistami, prehral pred desiatimi rokmi s Milošom Zemanom pomerne jasne.

Šéf Akadémie vied ČR profesor Jiří Drahoš už získal takmer 49 percent hlasov a jeho porážka M. Zemanom bola len veľmi tesná. M. Zemana, ktorý už po dvoch obdobiach nemohol kandidovať, nahradil Andrej Babiš. Toho M. Zeman označil za svojho kandidáta a jednoznačne odporúčal jeho voľbu.

Priaznivci klasických demokratických politických strán, ktoré po svojom spojení dokázali A. Babiša na jeseň 2021 poraziť v parlamentných voľbách a napriek snahe M. Zemana odstaviť od moci, videli v A. Babišovi možno ešte väčšie nebezpečenstvo pre demokraciu ako v M. Zemanovi.

Oligarcha a šéf ako firma organizovaného hnutia ANO sa nevzdal svojho koncernu Agrofert ani mediálneho domu Mafra. Len formálne vyhovel zákonu prevedením svojich firiem do trastových fondov. A. Babiš sa príliš netajil tým, že jeho cesta na hrad je odvetou za parlamentné voľby a prvým krokom k úplnému ovládnutiu Česka.

Proti nemu bol takmer celý čas hlavným protikandidátom práve generál Pavel, bývalý najvyšší vojenský šéf NATO. Krátko pred Vianocami ho na chvíľu dostihla a predstihla bývalá rektorka Danuša Nerudová. Do prvého kola 13. a 14. januára však šiel P. Pavel ako favorit na postup do druhého kola. A v ňom ako ten, kto pre veľkú časť Čechov po štyroch rokoch premiérovania neprijateľného A. Babiša jasne porazí.

Kampaň strachu z vojny nepomohla

Pred druhým kolom volieb, do ktorých úplne jasne postúpili A. Babiš a P. Pavel, expremiér Babiš spustil najbrutálnejšiu predvolebnú kampaň, akú Česko zažilo. Krajinu oblepil plagátmi tvrdiacimi, že generál chce Česko zatiahnuť do vojny, zatiaľ čo on zariadi mier na Ukrajine.

A tvrdil, že ako prezident zvolá na Pražský hrad mierový samit, ktorý vojnu na Ukrajine ukončí. P. Pavel bol niekoľko dní pred druhým kolom 27. a 28. januára vo veľkej defenzíve, ale potom sa A. Babiš chytil do vlastnej pasce, keď v dueli v Českej televízii vyhlásil, že by v prípade útoku Ruska neposkytol pomoc napadnutému Poľsku a Pobaltiu. Z toho sa stal obrovský medzinárodný škandál, u poľského prezidenta Andrzeja Dudu to musel žehliť sám M. Zeman.

Na kampaň vyhrotenú A. Babišom reagovali ľudia búrlivými protestmi v uliciach miest, kam expremiér prišiel na mítingy. A. Babiš po či už vymyslenej, alebo skutočnej vyhrážke atentátom zrušil stretávanie s občanmi. Naopak, P. Pavla vítali všade desaťtisíce ľudí, a to vrátane takých bývalých Babišových bášt, ako bolo napríklad severočeské Ústí nad Labem. „Tam som si povedal, že by to mohlo vyjsť,“ uviedol neskôr sám P. Pavel, ktorý tam namiesto desaťtisícov nadšených priaznivcov očakával pôvodne len desiatky sympatizantov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa