Zaklopú na dvere a pod zámienkou finančnej úspory sa nezriedka pretlačia až do obývačky. Podomoví predajcovia energií pracujú na hrane obchodníckych zásad a nájdu sa aj takí, ktorí ich neváhajú prekročiť. Zákazníci, ktorí sa s nimi dostali do kontaktu, sa v podnetoch pre kontrolné úrady nezriedka sťažujú na nátlak a zavádzanie. Obete pritom najčastejšie patria k ohrozeným skupinám. Sú to dôchodcovia, sociálne slabší či menej rozhľadení ľudia.

Ani vysoké pokuty nemusia byť pre nečestných podomových predajcov stopkou. Provízie zo sprostredkovania zmlúv ich totiž násobne prevýšia. Kým rok poznačený pandémiou aktivity pokútnych obchodníkov aspoň čiastočne oslabil, dnes sa vracajú v plnej sile. Medziročný nárast cien energií, ktorý sa nepochybne odrazí aj na cenových ponukách dodávateľov pre budúci rok, bude pre ich špekulácie ideálnou živnou pôdou.

Ako sa vyhnúť podpisu nevýhodnej zmluvy
  • Nepodpisujte nič medzi dverami a nekonajte pod nátlakom. Žiadajte o čas na zváženie ponuky.
  • Všetky dokumenty si pozorne prečítajte a všetky informácie vrátane totožnosti predajcu si vždy preverte.
  • Ponuku si žiadajte predložiť písomne, najlepšie na hlavičkovom papieri spoločnosti.
  • Nenechajte sa zlákať zdanlivo výhodnou cenou – môže skrývať rôzne poplatky. Overte si, či v zmluve nie sú zohľadnené aj ďalšie poplatky za uzatvorenie alebo sankcie za predčasné ukončenie zmluvy.
  • Od zmluvy uzavretej pri podomovom predaji môžete podľa zákona odstúpiť do 14 pracovných dní bez udania dôvodu.
Približne 300 obyvateľov mestskej časti Nový Majer v Trebišove ostalo od minulého týždňa bez elektriny i vody potom, ako firma ABG Trebišov odpojila túto oblasť od elektrickej energie. Na snímke obyvateľ ukazuje na zastavený elektromer. FOTO TASR - Roman Hanc , Trebišov 9. apríla 2014
Neprehliadnite

Výhodné príležitosti zvyčajne neklopú len tak na dvere

Trestuhodné praktiky

V tejto súvislosti sa v médiách na oboch stranách rieky Morava v poslednom roku objavil názov firmy Centrální výběrová řízení (CVŘ). Tá vzbudila záujem Českej obchodnej inšpekcie (ČOI) po tom, čo množstvo podnetov, ktoré na sprostredkovateľskú firmu zaslali spotrebitelia, narástlo rádovo na desiatky. Výsledky následných kontrol vyústili do jednej z historicky najvyšších pokút, aké úrad uložil. Deväťstotisíc českých korún (zhruba 35-tisíc eur) má firma zaplatiť okrem iného za to, že jej predajcovia sa pred zákazníkmi klamlivo prezentovali ako zástupcovia štátnych inštitúcií.

Predstavitelia firmy CVŘ sa v snahe zrušiť sankciu obrátili na súd, no zatiaľ bezúspešne. Mestský súd v Prahe dal Českej obchodnej inšpekcii za pravdu. Spoločnosť CVŘ sa proti rozhodnutiu odvolala podaním kasačnej sťažnosti na Najvyšší správny súd, ten podľa informácií týždenníka TREND vo veci zatiaľ nerozhodol. Na firmu CVŘ bol medzičasom v Česku podaný insolvenčný návrh a  po šesťmesačnom moratóriu sa očakáva začatie konania.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa