V súvislosti s predajom teplární spomína opozičná strana Smer--SD hrozbu zdražovania tepla. To, že ceny stúpnu, nie je vylúčené. No tento námet je aktuálny bez ohľadu na privatizáciu.
Teplárne odkladali investície do ekologizácie a modernizácie technológií. Tie budú musieť urobiť v krátkom čase. V podobe odpisov sa to premietne do fixnej zložky nákladov, podľa ktorej Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) schvaľuje ceny tepla. Takisto bude pravdepodobne rásť aj variabilná zložka, ktorú tvoria náklady na palivo. ÚRSO momentálne pripravuje pravidlá tvorby cien, ktoré budú platiť v rokoch 2012 až 2016. No náklady, pre ktoré môžu stúpnuť ceny tepla po privatizácii, môžu byť kompenzované efektívnejším riadením a racionalizačnými opatreniami nových vlastníkov.
V teplárenskom biznise sa hovorí predovšetkým o tom, že v štátnych teplárňach je prezamestnanosť, že majú veľké rezervy v optimalizácii nákladov. Ďalším balvanom, ktorý znižuje ich efektivitu, sú nevýhodné obstarávania a nízka rentabilita investícií. Odstránenie týchto problémov môže znížiť náklady firiem a eliminovať hrozbu zvyšovania cien. Navyše teplárne pôsobia na už liberalizovanom trhu v silno konkurenčnom prostredí, a preto nebudú môcť radikálne zvyšovať svoje ceny, aby neprišli o zákazníkov. Šéf Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský v rozhovore pre Hospodářské noviny uviedol, že ceny tepla v Bratislavskej teplárenskej by jeho firma dokázala za štandardných podmienok znížiť o desať až pätnásť percent.