Možno ste dnes urobili fotografiu obedového menu na Android smartfóne a poslali ju kolegovi na mail. Človek si to ani neuvedomí a už použil dve cloudové služby. Obrázok mu mobil automaticky zálohoval napríklad do služby Fotky Google. A potom – Gmail je tiež cloudový e-mailový klient. Aj to je jednou z charakteristík cloudových riešení dneška. Zamotávajú sa medzi rôzne zariadenia a časti nášho života bez toho, aby sme si to uvedomili.
Gigabajtov stále pribúda
Náročnosť na kapacitu dostupnej pamäte bude len stúpať. Ak by sme vzali do úvahy fotografie, tak denne sa ich vo svete na rôzne sociálne siete a služby uploadne viac ako 1,8 miliardy. A to sú len fotografie zverejnené na internete.
Každý si vie predstaviť, že zverejnené sú väčšinou len tie podarené. Teda možno každá piata – desiata? A kým to pred piatimi rokmi boli párkilobajtové záležitosti, dnes napríklad nový HTC 10 nahráva 4K video aj s 24-bitovým hi-res zvukom.
Náročnosť multimédií na kapacitu dostupnej pamäte bude len stúpať
Koľko priestoru zaberie takéto päťminútové video z koncertu, ak minúta záznamu s bežným zvukom má približne 300 MB, si asi tiež vie každý predstaviť. A keď sa rozbehnú 360-stupňové fotografie a videá pre virtuálnu realitu, až potom budú terabajty lietať vzduchom.
Samozrejme, nikde nie je povedané, že nemôžeme urobiť takéto video, hodiť ho na Facebook a zmazať zo zariadenia. V takom prípade by sme nepotrebovali žiadne pamäťové karty ani cloudové úložisko. To už musia zvládnuť diskové polia modrej sociálnej služby. Ale čo so zábermi, ktoré sa kopia a nemajú byť určené pre oči každého?
Vtedy sa k slovu dostávajú dve možnosti. Na jednej strane kupovanie si nových a nových médií od pamäťových kariet až po externé disky. K nim však používateľ nemá prístup odvšadiaľ.
Už si len musí každý prepočítať, či je pre neho výhodnejšie položiť na stôl hotovosť a ukladať si to na SD kartu, ktorú zamkne v trezore. Alebo obetuje mesačné poplatky a môže mať nekonečnú kapacitu na požiadanie hoci aj z Madagaskaru.
Ako si trochu zlepšiť cloud
Cloudové úložiská sa vo svojom jadre nemenia. Stiahnutie aplikácie alebo otvorenie webového okna, registrácia do služby, prípadne zaplatenie mesačného predplatného. A už len kopírovanie alebo zálohovanie na cloud. Jednoduché. Ale ak je tých služieb viacero, môže v tom byť časom zmätok.
Pomôcť by mala disciplína a poriadkumilovnosť. Alebo aj webová služba Jolicloud. Azda by sa skôr mohla nazývať Joincloud. V prehľadnom grafickom prostredí totiž dáva súbory zo všetkých cloudových úložísk na jedno miesto. Takže fotografie, dokumenty a v podstate čokoľvek je v jednom okne. Aj napriek tomu, že sú uložené na Google Drive, OneDrive aj Dropboxe.
Samozrejmosťou je podpora tzv. drag and drop. Stačí súbor či adresár z počítača chytiť a pretiahnuť na plochu Jolicloudu na pozíciu vybranej cloudovej služby a dáta sa automaticky prekopírujú. Jolicloud stojí päť dolárov mesačne. Ale s mierne orezanou funkcionalitou sa dá používať aj bezplatne.
Pre tých, ktorí pred rezaním nemerajú dvakrát, ale trikrát a zálohovanie berú veľmi seriózne, môže prísť vhod bezplatná služba Mover. Mať zálohu domácich videí uloženú na cloude je prvý krok. Ale čo, ak by niekto chcel mať zálohovanú zálohu? Možno trochu pritiahnuté za vlasy, ale niekedy sa to môže hodiť.
Mover po registrovaní zobrazí všetky používateľove cloudové služby a tie sa rozdelia na zdrojové a zálohové. Na výber sú tucty služieb, aj tie menej známe. Je hodinové, dňové, týždenné alebo mesačné zálohovanie. V praxi to vyzerá tak, že čo si používateľ hodí napríklad na DropBox, má automaticky aj na OneDrive. Za jednorazový poplatok 20 dolárov môže preniesť všetky svoje dáta (do 20 GB) z jednej služby do druhej. Ak už za ten Google Drive nepotrebuje platiť.
Eurá a terabajty
Pri týchto službách je dobré pozrieť sa občas na cenníky. Nie sú také stále, ako by sa mohlo zdať. Našťastie v dobrom zmysle. Napríklad oproti vlaňajšku jeden terabajt na applovskom iCloude stojí polovicu z vtedajších 10 eur mesačne.
Amazon Cloud Drive už naplno prešiel na jedinú službu Unlimited Everything. Funguje len na ročnom predplatnom, ale zasa v prepočte na mesiac je to až prekvapujúco nízka cena za neobmedzený priestor. Aspoň zatiaľ.
Možno svoju ponuku prehodnotia ako koncom roka Microsoft. Všetkým predplatiteľom kancelárskeho balíka Office 365 totiž pribaľoval aj neobmedzený priestor na ich cloude. Ako sa dalo čakať, našli sa jedinci, ktorí to zneužívali. Mnohí zálohovali desiatky počítačov alebo cele filmotéky na jeden účet. Dokonca sa našli používatelia, ktorí dokázali na svoj OneDrive disk uložiť neuveriteľných 75 terabajtov.
Takže teraz už je to „len“ jeden terabajt ku každému predplatnému. Reakcia na zneužívanie sa dala pochopiť. Škoda, že Microsoft sa rozhodol orezať aj ostatné služby. V ponuke už je len 50 GB balík za cenu vlaňajšej dvojnásobnej kapacity. A bezplatných 15 GB po registrovaní do OneDrive znížili na 5 GB.
No na výber sú tucty služieb. Len je praktické na ne myslieť skôr, než by ten disk s fotografiami z posledných troch dovoleniek prestal fungovať.