Nie že by niekto spochybňoval údaje Eurostatu, ale čísla o celkovej priemernej obsadenosti vypovedajú o výkonnosti hotelovej brandže len v obmedzenom rozsahu.
To preto, že sa do nich zarátavajú spolu všetky typy ubytovacích zariadení – od kempingov a legálneho ubytovania v súkromí či malých penziónoch až po štvor- a päťhviezdičkové hotely. Rozdiel v ich obsadenosti býva pritom na Slovensku obrovský. Podľa Eurostatu sa priemerná obsadenosť slovenských ubytovacích zariadení pohybuje okolo nie veľmi lichotivých 35 percent, ale v segmente prázdninových štvorhviezdičkových hotelov je oveľa vyššia.
Kvalita služieb ako kritérium
Slovenským hotelom, najmä tým s vyšším štandardom, sa v posledných rokoch darí zvyšovať najdôležitejšie ukazovatele, ako je priemerná denná cena izby a RevPar, teda príjem na jednu disponibilnú izbu. A v neposlednom rade aj obsadenosť. Napríklad riaditeľ štvorhviezdičkového Wellness Hotela Chopok v Demänovskej doline Tomáš Kubica hovorí o výbornej zime, keď vlani v januári a februári mali priemernú obsadenosť prekračujúcu 98, resp. 99 percent.
Ani v mimosezóne, čo je pre nich apríl – jún a september – november, neklesla pod 55 percent. Spokojní sú s číslami za minulý rok a začiatok tohto sú aj inde. Ba jeden z hotelierov redaktorke TRENDU povedal, že ak sa teraz niekto sťažuje na nedostatok hostí, asi to nevie robiť.
Paradoxne – o jednoduchšie a lacnejšie ubytovacie zariadenia je medzi slovenskou klientelou menší záujem a majú horšiu obsadenosť ako štvorhviezdičkové hotely. Slováci, ktorí si vyberajú Slovensko na predĺžené víkendy a druhú či tretiu dovolenku, chcú kvalitné a dobre vybavené hotely s wellness a majú na ne aj peniaze. Keď je niečo lacné, ale bez adekvátnych služieb, to ich nezaujíma.
Zdroj: Hotel Lesna
Novinka – rekreačné poukazy
Jednoduchším
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?