Ak bol uplynulý víkend testom kompetentnosti štátu, tak sme v ňom uspeli. Možno nie na výbornú, ale aspoň na dostatočnú. Bez väčších lapsusov sa podarilo otestovať viac ako tri a pol milióny obyvateľov. Podarilo sa to, čo ešte v piatok považovali mnohí vrátane prezidentky za nemožné a nerealizovateľné.
Napriek tomu, že každý teraz oprávnene ďakuje samosprávam, armáde, zdravotníkom či dobrovoľníkom, určite si nejaký kredit zaslúži aj vláda. Ešte raz: premiér Igor Matovič dokázal to, o čom si väčšina odborníkov myslela, že sa za jeden víkend zrealizovať nedá.
Ak sme sa od začiatku pandémie o našej krajine niečo naučili, tak to, že síce zlyhávame v hľadaní a nasadzovaní inteligentných riešení, ale tento deficit dokážeme kompenzovať riešeniami, ktoré skôr udivujú svojou ťarbavosťou, no stále sa ukazujú ako účinné.
Bolo to tak aj počas prvej vlny, keď sa úradom dlho nedarilo dokončiť aplikáciu pre domácu karanténu, a tak sme ako jediná krajina v Európe každého, kto prekročil hranice, zavierali rovno do štátnej karantény. Keď sme aplikáciu pre domácu karanténu konečne dokončili, už nebola potrebná. Ukázalo sa to však ako veľmi účinná stratégia, pretože sme prvú vlnu prežili s najlepšími číslami.
Ani do príchodu druhej vlny sa nám nepodarilo vybudovať dostatočné kapacity trasovania a testovania PCR testami, tak ich nahrádzame experimentom s celoplošným testovaním. Opäť sme boli v niečom európsky unikátni a opäť sa nám zrejme podarí spomaliť šírenie vírusu, aspoň v najpostihnutejších regiónoch.
Ale z tejto križovatky „chytrých“ a ťarbavých riešení je cesta von. Možno je načase priznať si, že na inteligentné riešenia nemáme, a pokúsiť sa urobiť aspoň trochu „chytrými“ tie ťarbavé. Napríklad celoplošné testovanie nám ukázalo, že má zmysel robiť ho len v regiónoch s väčšou premorenosťou, akým bola Orava. Stačí ho teda robiť pravidelne tam, kde je to naozaj treba. Netreba na to žiadne komplikované aplikácie ani call centrá, len vydať rozkaz armáde. Presvedčili sme sa, že armáda a samospráva zvládajú logistické úlohy dobre.
Nie je to ani žiadny zázrak. Robia to tak už dlhšie aj iné štáty. Ak sa to podarí, budeme môcť čerpať benefity zo svojej ťarbavosti.