Finančný biznis je v tomto roku zatiaľ plný prekvapení. Banky síce už koncom minulého roka vedeli, že sa im pre dvojnásobný odvod nepodarí k minuloročným ziskom ani len priblížiť, no situácia je nakoniec výrazne horšia, než očakávali v pochmúrnych scenároch. Pre opatrenia proti šíreniu vírusu sa život v krajine takmer zastavil. Prepad ekonomiky donútil banky vytvárať vo veľkom opravné položky, aby sa pripravili na nárast počtu nesplácaných úverov. Ich zisky preto zamierili strmo nadol. Na konci júna bol ich čistý zisk o 64 percent nižší než pred rokom.
Kríza sa výrazne dotkla aj lízingových spoločností. Tie fungujú ako indikátor, ktorý nám spoľahlivo určí, ako sa darí ekonomike. Keď sa začnú problémy, firmy šetria. Nekupujú autá ani stroje a lízingové spoločnosti hneď vidia prepad financovania.
Nie všetci však na koronakrízu doplatili. Keďže pohyb na cestách aspoň nachvíľu ustal, poisťovne zaznamenali nižšie vyplatené poistné plnenia. Naopak, predpísané poistné im vzrástlo. V ťažkých časoch si ľudia zrejme viac uvedomujú, že sa treba chrániť.
Koronavírus ovplyvnil aj poskytovanie hypoték. Banky sprísnili podmienky, viaceré dočasne zvýšili úrokové sadzby. Po dlhom čase sa stalo, že v máji poskytli bankové domy menej hypoték než mesiac predtým. Máj pritom býva tradične veľmi silný. Pre koronavírus sa z jari na jeseň presunula aj súťaž Hypotéka roka, v ktorej TREND v spolupráci so spoločnosťou Swiss Life Select vyberá najlepšie banky a poisťovne. Zmeny, ktoré finančné inštitúcie pre koronakrízu uskutočnili, musela vo svojom hodnotení zohľadniť aj odborná porota.
Hlavná kategória má napriek tomu rovnakého víťaza ako vlani. V hodnotení však možno badať zmeny pomerov na trhu. Niektoré banky, ktoré spoločnosť v minulosti vnímala ako hlavné hypotekárne domy, sa v hodnotení pomaly dostávajú na nižšie pozície. Na ich miesto sa často derú dravejšie finančné domy.
Výsledky bánk ukazujú, že viaceré peňažné ústavy budú musieť aspoň trochu poľaviť z urputnej snahy odhryznúť si čo najväčší kus úverového koláča. Pre hypotekárny súboj klesli úroky tak nízko, že bankám klesajú aj príjmy z nich. V konečnom dôsledku sa nakoniec budú musieť rozhodnúť, či sú ochotné vymeniť časť ziskov za väčší trhový podiel.