V závere rozhovoru pre Aktuálne.sk to priznal sám R. Fico slovami, že to považuje za veľkú výzvu pre novú vládu. Aj tento rok má tak pre ľudí zmysel zamyslieť sa, či sa ich zdravotná poisťovňa o nich stará dobre. V prípade, že to tak nie je, do konca tohto mesiaca jej môžu vystaviť účet v podobe prestupu ku konkurencii.
Od roku 2010 pôsobia na slovenskom trhu tri zdravotné poisťovne. Najväčšia štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a súkromné Dôvera a Union ZP. Na prvý pohľad by sa zdalo, že je jedno, v ktorej z nich je človek poistený. Činnosť zdravotných poisťovní totiž upravuje legislatíva, predovšetkým zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Rovnako výška poistného je stanovená zákonom bez možnosti zdravotnej poisťovne do nej zasahovať. Napriek tomu sa poisťovne môžu od seba odlišovať.
Rozdielne napriek zákonom
Podľa ministerstva zdravotníctva môžu byť rozdiely hlavne v praktickom výkone zdravotného poistenia. Kritériami, na základe ktorých by sa mali ľudia medzi nimi rozhodovať, by preto mala byť napríklad sieť lekárov a zdravotníckych zariadení, ktoré majú poisťovne zazmluvnené. Rovnako ich dostupnosť a kvalita, prístup poisťovne ku klientom či spôsob komunikácie. Ak sa poistenci rozhodnú zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu, rezort radí, aby si predtým preverili, či všetci lekári, ktorých v súčasnosti pravidelne navštevujú, majú zmluvu s nimi vybranou novou poisťovňou.
„Každý človek má svoje vlastné preferencie, a preto by si mal vyberať takú poisťovňu, ktorá sa s nimi čo najviac zhoduje,“ hovorí analytik Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy (INEKO) Dušan Zachar. Štát podľa neho zatiaľ neurobil poriadok v tom, na čo všetko má pacient nárok z verejného zdravotného poistenia, takže poisťovne nemôžu medzi sebou tvrdo súťažiť pri nadštandarde. Napriek tomu sa poisťovne odlišujú. Výberové kritériá spomínané ministerstvom rozširuje o dĺžku čakania na plánované operácie, rôzne bonusové programy či o úroveň orientácie poisťovne na klienta.
Pre zdravotné poisťovne je každý klient dobrý. Hlavne odkedy si poistné nerozdeľujú len na základe počtu poistencov a ich veku, pohlavia a ekonomickej aktivity, ale aj ich chorobnosti. Kým tak v minulosti mohlo byť z hľadiska zisku pre poisťovňu výhodné orientovať sa hlavne na mladých a zdravých ľudí, dnes by to malo byť teoreticky naopak. Ak totiž poistenec užíva viac liekov, poisťovne za neho dostanú aj viac peňazí.
Zdroj: Maňo Štrauch
Štátna poisťovňa bez limitov
Najchorľavejší poistný kmeň má už dlhodobo štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Odkedy sa zaviedol nový model prerozdeľovania peňazí (tzv. PCG), dostáva mesačne viac približne o 2,8 milióna eur (presná suma závisí od objemu peňazí, ktorý sa prerozdeľuje). Prostriedky investuje do programov ako napríklad Kto operuje, dostane viac, čím finančne motivuje nemocnice, aby rýchlejšie prijali na zákrok jej klientov. Samotná poisťovňa podľa hovorkyne Petry Balážovej nelimituje žiadne operačné zákroky.
Dôležitou je pre štátnu poisťovňu aj prevencia. Nad rámec zákona prepláca
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?