Akvizície však brzdí najmä to, že mnohým firmám stále chýbajú vízie, ako chcú ďalej napredovať. Upozorňuje na to manažér oddelenia fúzií a akvizícií tuzemskej poradenskej skupiny VGD – AVOS Ján Bocko s dôvetkom, že ponuku na prevzatie môžu od investorov očakávať práve firmy s jasnými víziami, ktoré pracujú na inováciách, nových synergiách či využití moderných technológií.

Od agra po start-upy

Podľa J. Bocka sú najvyhľadávanejšie firmy z telekomunikačného sektora, IT biznisu, poľnohospodárstva a subdodávateľské podniky pre tunajšie veľké automobilky. Za zenitom nemusia byť ani predaje finančne podvyživených firiem, ktoré sa dostali do problémov. „Každý investor hľadá povestný diamant v blate – čiže problémový podnik, ktorý kúpi za výhodnú cenu a po reštrukturalizácii ho vie predať so ziskom, prípadne ďalej rozvíjať,“ pokračuje J. Bocko.

Súčasní investori sú podľa neho už natoľko ostrieľaní, že aj lacnejšie problémové podniky kupujú len s reálnym biznis plánom. A nielen pre nízku cenu.

Novinkou je, že už aj na Slovensku sa rozširuje prostredie pre širšie partnerstvá podnikov s finančnými investormi, ktorým do nich stačí vstupovať aj v pozícii menšinových akcionárov. „Vstupy minoritných vlastníkov sa realizujú hlavne do menších podnikov, najmä start-upov, ktoré nie sú pre finančného investora až také kapitálovo náročné, a teda si ani nevyžadujú majoritnú kontrolu nad riadením cieľovej spoločnosti,“ hovorí Jaroslav Havel, partner advokátskej kancelárie Havel, Holásek & Partners, ktorá je aktívna aj na trhu fúzií a akvizícií.

V týchto prípadoch podľa neho spoluvlastníci vstupujú do firiem len

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa