Slovensko je na rázcestí. Aj keby sa mohlo zdať, že najmä politickom, nie je to tak. Politicky sa krajina jasne profiluje v duchu sociálnej demokracie. Aj keď tu majú slušnú podporu extrémisti, prevaha centristov je jasná a sotva narušiteľná.

Slovensko je na rázcestí úplne inom – ekonomickom. Už dávno zišlo z cesty prvej triedy a teraz sa trmáca po neudržiavaných cestách druhej triedy. Ak rýchlo neodbočí, čaká ho rozbitá cesta tretej triedy. A tá poriadne vyhrká celý národ. Krajina svojím vstupom do EÚ totiž stratila víziu. Akoby sa presvedčila, že byť súčasťou Európskej únie je definitívny cieľ. Nie je. 

A vendor takes a nap in front of his shop at the local
Neprehliadnite

Chudobní ako Poliaci, no oddychujúci ako Nemci. O koľko dní pracujú Slováci menej ako ostatní?

Na jednej strane to ukazuje akcelerujúce zaostávanie Slovenska za ostatnými krajinami východného bloku. Na strane druhej hospodárska politika EÚ, v ktorej slovenské ciele hrajú len okrajovú rolu. Napríklad kľúčovou víziou Bruselu je prechod na obnoviteľné zdroje. Tie však fungujú v podobe veternej energie pre severské krajiny a v podobe slnečnej energie pre južanské krajiny. Slovensko nedokáže efektívne uchopiť ani jedno.

Náklady na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov budú preň vyššie ako inde. Jeho energetická konkurencieschopnosť založená na lacných ruských palivách sa ich embargom mení na bolestnú realitu vysokých cien energií. A ich nedostatku. Slovensku ani nový blok Mochoviec nemusí pomôcť nadlho.

energia
Neprehliadnite

Slnko a vietor Slovensku nestačia. Jeho energetická sebestačnosť bez jadra nie je možná

Krajina sa po strate potravinovej sebestačnosti pustila aj cestou straty energetickej sebestačnosti. Pritom ide o štát, ktorý sa hrdí širokou priemyselnou bázou, na ktorej je založená jeho proexportne orientovaná ekonomika. Ak má priemysel prosperovať, potrebuje relatívne lacné a dlhodobo garantované ceny energií. A tie na Slovensku dostať nevie. Najmä v dôsledku chýbajúcej hospodárskej vízie. 

Ak sa k moci aj po ďalších voľbách dostane vláda podobných ekonomických diletantov, ako bola tá posledná, krajina to má zrátané. Môže sa stať skanzenom a veriť, že cestovným ruchom dokáže konkurovať Rakúsku či Švajčiarsku.

Na snímke generálny riaditeľ Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska Roman Sporina.
Neprehliadnite

Šéf JESS: Slovensko musí vyriešiť, odkiaľ bude získavať elektrinu

Alebo konečne príde vláda, ktorá predstaví a začne realizovať zmysluplnú hospodársku politiku. Napríklad postavenú na tradícii a expertíze, ktorú má Slovensko vo výrobe jadrovej energie. Využije pozitívne regionálne tendencie a postaví nový jadrový blok – s cieľom poskytovať priemyslu dlhodobo konkurenčné ceny elektrickej energie.

Čas sa však pre Slovensko rýchlo kráti. Realizovať veľké hospodárske vízie bude pre katastrofálnu demografiu už o desať rokov neskoro. Času na veľké kroky nie je nazvyš. 

Antigovernment Protest Decries Remaining Covid-19 Restrictions
Neprehliadnite

Keby sa to stalo na Slovensku, je tu revolúcia. No bolesť z nezodpovednosti ešte len príde