Tieto dramatické slová vyhlásil Vladimir Putin vo svojom októbrovom prejave. Nemýlil sa, ale svojmu vernému obecenstvu nepovedal všetko. Na konci pokusu o prekopanie pravidiel súčasného sveta bude on a jeho Rusko určite na strane porazených.

Do úvahy totiž v súčasnosti pripadajú len dva scenáre, ako by sa táto snaha o zmenu mohla skončiť. V prvom sú porazení viacerí – a teda Západ aj Rusko. Vojenský konflikt na východe Ukrajiny, ktorý by sa prípadne rozšíril ďalej smerom k západnej Európe, by starý kontinent vystrašil, ohrozil, poškodil, ale aj výrazne unavil. Za Putinovo prerastené ego, agresívne ambície by však rovnakou mincou zaplatili aj Rusi. A vzhľadom na ich životnú úroveň by jej hodnota bola vyššia.

Druhý scenár je pre Západ násobne priaznivejší a utrpené šrámy sú v porovnaní s ruskými minimálne. Práve tento scenár sa dnes zdá pravdepodobnejší, aj keď správanie ruského prezidenta nemožno s ľahkosťou predvídať. Obojstranné sankcie, ponárajúci sa rubeľ enormne pri tom zvyšujúci ceny tovarov a služieb, prepady príjmov z nízkej ceny ropy a v neposlednom rade takmer dve desaťročia bez reforiem, to všetko sú zbrane, ktoré v súčasnosti mieria na Vladimira Putina ostrými nábojmi. Rusko je v kríze. Pred krátkym časom ôsma najväčšia ekonomika sa s najväčšou pravdepodobnosťou zaradí až za Mexiko – na 16. priečku.

Popularita ruského prezidenta siahajúca k 90 percentám je pre nacionálne cítenie a masírovanie hláv ruského obyvateľstva síce obdivuhodná, ale nie večná. A prezident Putin už dnes nedrží silné karty. Psychologická hra s trpezlivosťou a odolnosťou svojho národa bude musieť pokračovať aj voči jeho priateľom oligarchom. Mocní muži priemyslu a finančníctva naťahujú ruky smerom k štátu, pretože vinou súčasných ruských problémov stratili miliardy dolárov. Aj preto pred koncom roka ako cár rokoval so štyrmi desiatkami vyvolených oligarchov o hospodárskych problémoch krajiny.

Vladimir Putin, tichý vyznávač voľného trhu, je pod obrovským tlakom. Pozná svoj ľud aj históriu Ruska. Z milovaného sa razom môže stať zatracovaný. Ako poznamenal renomovaný ruský analytik Andrej Piontkovsky pre Aspen Review, v roku 1914 milióny ľudí padali na kolená pred vstupom cára Mikuláša II. na balkón Zimného paláca v Petrohrade. O tri roky neskôr bol nimi zosadený.