Firmy sa koncom vlaňajška začali postupne po náročnom období pandémie prebúdzať k životu. Podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR k 31. decembru bolo na Slovensku evidovaných 298 977 aktívnych právnických osôb z radov podnikov i neziskových inštitúcií.
Malé a stredné podniky (MSP) tvorili celkovo 99,7 percenta z celkového počtu podnikov (257 438 subjektov). Najviac ich podnikalo v odvetví obchodných služieb (36,3 percenta), nasledoval obchod (16,7 percenta) a priemysel (12 percent).
Za najväčšie riziko pre podnikanie považovali podnikatelia v roku 2021 „rast cien vstupov, najmä energií“, za ktorým nasleduje „vysoké daňové a odvodové zaťaženie“ či „nízka vymáhateľnosť práva“, ukázal nedávny ekonomický prieskum Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).
Stropy na energie majú trhliny. Využije ich len päťtisíc firiem, s ostatnými štát príliš neráta
Nepoteší ani to, že firmy nemali dostatočný priestor na výraznejšie zlepšenie investičnej aktivity. „Brzdil ich aj nedostatok vstupov, najmä v priemyselnej výrobe, neskôr i ponukový šok a rýchlo rastúce ceny,“ prezrádza pre TREND riaditeľ sekcie národných a medzinárodných programov SBA Marián Letovanec.
„Koncom vlaňajška sa objavovali aj výpadky dodávok niektorých komponentov, ktoré výrazne ovplyvňujú viaceré odvetvia, hoci sa zdalo, že sa situácia postupne zmierňuje. Rovnako rástli ceny energií. Dochádzalo k tomu aj pre postupné uvoľňovanie pandemických opatrení a zvyšovanie mobility, čo viedlo ku globálnemu nárastu cien,“ spresňuje odborník.
Novinky na stole bez diskusií
Vláda Eduarda Hegera má v legislatíve pre obchodné firmy čo naprávať, chaotické a nepredvídateľné legislatívne prostredie sa prejavuje aj v prípade malých s stredných firiem, ktoré podnikajú formou „esero“. Zákony, ktoré prijímajú vo vláde, nikto nekonzultuje s odborníkmi z praxe.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?