Manažéri a podnikatelia môžu byť skeptickí. Napokon, IT sa netešia vždy mimoriadnej popularite, a tak sa mnohí pýtajú, či sa ich nastávajúce zmeny vôbec dotýkajú. Či len okolo nás neprejdú a my budeme ďalej žiť a podnikať po starom. Odpoveď je jednoznačná. Digitalizácia a automatizácia všetkého okolo nás je neodvratná. A tých, čo nebudú pripravení, čakajú existenčné problémy.
Iné potreby, iní ľudia
Podniky v ére Industry 4.0 budú využívať flexibilné výrobné linky, roboty, autonómne logistické systémy, automatizované skladovanie, 3D tlač a dokážu dodať zákazníkom individualizované výrobky v skrátenom čase, čiže takmer okamžite. Budú využívať rozšírenú realitu, a tak rozširovať popredajné služby. Vyťažia maximum z množstva údajov z internetu vecí, ktoré pomôžu zvýšiť efektivitu výroby a lepšie naplniť túžby zákazníkov. Výsledkom budú mestá s autonómnymi autami bez vodičov a fabriky, ktoré sa dokážu riadiť samy.
V automatizovanom a digitalizovanom svete dôjde k zásadnej zmene pracovnej sily a jej štruktúry v priemysle aj v službách. Znížia sa počty zamestnancov vo výrobe, kontrole kvality, manipulácii a iných rutinných fyzických prácach. V najbližších 10 až 20 rokoch zanikne až 90 percent súčasných povolaní. Rovnaké percento povolaní zároveň vznikne. Vo vývoji, v zákazníckych službách, v IT a v dátových službách.
Nájdu sa skeptici, ktorí varujú, že stroje a umelá inteligencia väčšinu ľudí nahradia. Optimisti, naopak, tvrdia, že viac miest vznikne, ako zanikne. Napríklad v Nemecku môže byť tento pomer podľa analýzy Boston Consulting Group až 2,6 novovytvoreného miesta k jednému zaniknutému. Vo Francúzsku za posledných 15 rokov sa kvôli internetu zrušilo pol milióna miest, ale 1,2 milióna pozícií vzniklo, vyčísľuje zasa Európska komisia.
Podľa Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) v rámci Európy Slovensko zaostáva a rastie výrazne pomalšie ako iné krajiny. Jeho slabiny sú nielen v digitalizácii verejnej správy a dostupnosti širokopásmového internetu, ale najmä v digitalizácii podnikov.
Najväčšou bariérou, ktorá obmedzuje naše šance naskočiť na rozbehnutý vlak, je nedostatok vhodne kvalifikovaných ľudí. Už dnes chýba desaťtisíc IT špecialistov, a to sa ešte slovenská digitálna transformácia ani nerozbehla. V budúcnosti dopyt po takýchto ľuďoch porastie, lebo kým dnes pracuje mimo IT firiem polovica ítečkarov, do roku 2025 to majú byť dve tretiny.
Nejde len o IT profesionálov. Podľa analýzy Európskej komisie bude 90 percent nových pracovných miest vyžadovať aspoň základné a polovica nových povolaní dôkladné IT zručnosti. Nemyslí sa tým komunikácia na Facebooku a pozeranie videa na YouTube. Znamená to vedieť vyhľadávať informácie na webe, pracovať s tabuľkovým kalkulátorom, orientovať sa v bezpečnosti a ochrane súkromia, mať vedomosti o autorských právach na webe. V týchto oblastiach Slováci nedosahujú veľký pokrok, ako dokazuje testovanie IT zručností IT Fitness test, ktorého sa naposledy zúčastnilo vyše 22-tisíc ľudí.
Ako sa pohnúť vpred
V IT Asociácii Slovenska sme založili Národnú koalíciu pre digitálne povolania, ktorá spadá do aktivít Európskej komisie známej pod názvom Grand Coalition for Digital Jobs. Cieľom je spájať firmy – a to nielen v IT, ale všetkých zamestnávateľov – so zástupcami vlády a tretieho sektora. Treba prísť s aktivitami, ktoré povedú k posilneniu vzdelávania a rekvalifikácie v oblasti IT.
Aby sme vedeli identifikovať konkrétne potreby (nielen) priemyslu na nové pozície, potrebujeme podrobnú analýzu týchto potrieb, ako si ju nechala spracovať nemecká vláda, keď predstavovala stratégiu Industry 4.0. Nápomocný môže byť projekt Národnej sústavy povolaní v podobe sektorovo riadených inovácií, ktorý by mal prejsť z popisovania súčasných povolaní a zamestnaní k analytickej práci.
Tá by mala ozrejmiť, čo bude podnikateľský sektor potrebovať o päť, o desať a o dvadsať rokov. Z toho by mali vypadnúť požiadavky na to, čo majú slovenské školy učiť teraz, čo o päť, o desať a čo o dvadsať rokov, aby firmy vedeli nové miesta obsadiť.
Zabudnime na katastrofické scenáre o masovej nezamestnanosti. Pre digitálnu a priemyselnú revolúciu, do ktorej vstupujeme, sú ľudia kľúčoví. Nie však hocijakí, ale ľudia so správnym vzdelaním a kvalifikáciou.
Autor je prezident IT Asociácie Slovenska